Фалшивите новини са една от най-големите заплахи в интернет, защото те атакуват доверието помежду ни и между институциите и хората. Това е едно от предизвикателствата, тъй като все още нямаме цялостен обхват. С малки стъпки трябва да ограничим обхвата на този феномен. Това правим и с екипа ми интензивно. Това каза по БНТ Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика и общество.
Габриел от юли очаква големите социални платформи да приемат кодекс за борба с дезинформацията, до октомври да има видими резултати, а през декември ще бъдат предложени следващите мерки.
Що се отнася до другата голяма глобална заплаха – киберсигурността, еврокомисарят каза, че кибератаките не познават граници, затова трябва да се работи координирано на ниво ЕС и отвъд. Искаме по-интегриран подход, посочи Габриел.
Всяка година държавите членки ще се събират и ще симулират кибератаки. На тази основа базираната в Атина агенция "ENISA" ще помогне с конкретни решения. Трябва да инвестираме и в човешкия потенциал, каза Габриел. Във всяка една държава членка да има център, за да се реагира бързо в случай на атака.
По темата за защитата на личните данни комисарят каза, че ЕК ще следи трудностите, пред които са изправени отделните държави членки, както и отделни фирми и предприятия. По тази тема предстои и голяма конференция през февруари 2019 г., на която ще се обсъдят първите пречки и предизвикателства. Задаваме стандарт, половината от американските компании заявяват, че въвеждането на GDPR е и техен приоритет.
През юни започва проектът "Цифрова възможност", който дава шанс на 5000-6000 студенти да направят стаж в друга страна членка. Стажът е платен, в рамките на програмата "Еразъм+". Двойно увеличение има на средствата за образователната програма на ЕК. Инвестицията в образованието не е дългосрочна инвестиция, но е тук и сега. Много важно е да дадем на активните възможност да използват новите технологии, посочи еврокомисарят.


Варненец: Внимавайте по велоалеята срещу Пожарната, че лято с гипс е кофти
Радев за Украйна: Тази война на изтощение, разрушение и опустошение трябва да приключи
Митничари от Варна спипаха контрабандни обекла, хавлии, завивки и над 4500 м плат от Турция
ГЕРБ: Радев ще се извини ли за Бюджет 2026?
Благомир Коцев иска съдействие от районните кметства по казуса “Баба Алино”
България има голям шанс да привлече пълноценно автомобилно производство
Тръмп: Кметът на Лондон е ужасен
Новините в развитие
Суса от Goldman: Все още сме в среда на скъп петрол
Суса от Goldman: Търсенето също се възстановява
Volkswagen ID. Buzz става кемпер срещу 2600 евро
Ferrari показа уникат за над милион долара
Винетките поскъпват с 30 % от 1 август
Масов агрегат поставя под въпрос надеждността на Toyota
BYD променя стратегията си – отказа се от завод в Турция
Николай Попов: В България съществува ПТП мафия
Лукашенко: Народите на Русия, Беларус и Украйна ще бъдат заедно
Промени: Трудовият стаж вече ще се изчислява по часове, а не по дни
Гюров с коментар за бюджета: Гражданите очакваха нещо съвсем различно
СОС реши: Парк "Заимов" запазва името си