IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Гърция иска опрощение на дълга си. Ами по-бедните ѝ съседи?

Еврозоната може и да не се огъне на натиска на Гърция заради нежеланието на другите страни да плащат гръцките дългове

15:08 | 29.01.15 г. 71
<p>
	Алексис Ципрас ще се опита да намали дълга на страната. Дали другите европейски страни ще се съгласят с това? <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Алексис Ципрас ще се опита да намали дълга на страната. Дали другите европейски страни ще се съгласят с това? Снимка: Ройтерс

Алексис Ципрас е премиер на Гърция от едва няколко дни и не прави много, за да удържи на обещанието си да запази страната си в еврозоната. Той има едва няколко седмици да постигне сделка с кредиторите на Атина, за да предотврати финансов колапс, но почти всички негови думи и действия изглежда са изчислени за задълбочаване на проблема между Гърция и кредиторите ѝ, пише The Wall Street Journal.

От решението му да сключи коалиция с проруската, анти-ЕС, крайнодясна партия „Независими гърци“, назначението на крайния марксистки преподавател по икономика за финансов министър и отказът му да подкрепи затягането на санкциите срещу Русия заради намесата ѝ в Украйна до заявената от кабинета му политика да отмени ключови реформи, подходът му подсказва апетит за конфронтация, вместо компромис, пише изданието.

Първият му официален акт като премиер на Гърция бе да положи букет с рози на мемориал за Втората световна война. Паметникът отбелязва мястото, на което 200 комунистически активисти са били избити от нацистки войници. Жестът има голяма символика, тъй като показва желанието му за конфронтация с Германия, за да постигне целта си за предоговаряне на дълга на Атина.

Но ако Ципрас иска да постигне сделката, която смята, че Гърция заслужава, той ще трябва да се справи не само с германците. Ще трябва да спечели скептично настроените данъкоплатци в другите страни от еврозоната и да успокои европейските лидери, които се безпокоят от предизвикателства в собствените си страни. Той ще трябва да ги убеди, че Гърция има уникална нужда от подкрепа, въпреки че цяла Европа все още се възстановява от световната финансова криза, пише Bloomberg.

Дори след седем години рецесия Гърция остава много по-богата от своите съседи. Нейният брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението е 22 000 долара. В Албания той е 4 000 долара, в Македония – 5 000. В България, която също е член на Европейския съюз, той е 8 000 долара, отбелязва Bloomberg.

„Много е трудно да убедиш работещ в България, че трябва да даде част от данъците си, за да помогне на хората в Гърция, които са по-богати от него“, коментира Руслан Стефанов, директор на икономическата програма в Центъра за изследване на демокрацията в София. „Ако ще харчим пари по този начин в Гърция, трябва да харчим пари и в България и другите източноевропейски страни. Този аргумент се използва от политиците тук“.

Пазарите отбелязаха със закъснение нарастващия риск от излизането на Гърция от еврозоната. Доходността на тригодишните гръцки облигации се увеличи до около 17%, а акциите на основните ѝ банки се сринаха с повече от 25% в сряда.

На среща в Брюксел по-рано тази седмица вече бившият финансов министър Гикас Хардувелис предупреди, че драстично намалелите данъчни постъпления и отливът на капитали от банките са се влошили през последните дни.

Някои финансови министри и политици от еврозоната твърдят, че в момента те се боят повече за съдбата на валутния съюз, отколкото по време на европейската дългова криза от 2011 г. или 2012 г.

Проблемът на Ципрас е, че отношението в еврозоната също се втвърдява. Стратегията му изглежда го е извела на челното място на паневропейската левичарска атака срещу „политиката на икономии“, опитвайки се да изолира Берлин на вълната от антигермански настроения. Амбициите му може да са били насърчени от смута, който успехът му внесе сред утвърдените европейски леви партии.

Те сега са изправени пред стратегическа дилема: поставени между радикалния популизъм на Ципрас и собственото си мълчаливо съгласие при действията за решаване на кризата в еврозоната, тяхната електорална подкрепа се топи.

Първите сигнали показват, че те се надяват да привлекат Ципрас към своя клуб. Холандският финансов министър Йерум Диселблум не се поколеба и за миг и се самопокани в Атина тази седмица. Той направи това в ролята си на президент на групата на финансовите министри от еврозоната, въпреки че не му бе даден мандат за това от групата. Това разгневи консерваторите сред колегите му, които вярват, че щеше да бъде по-добре да се изчака Гърция първо да постави на масата своите предложения, казват запознати със ситуацията източници.

Ципрас и финансовият му министър вече се свързаха с левите правителства във Франция и Италия. Консервативните правителства се боят, че готовността на левите за компромис с Атина може да изпрати погрешните сигнали.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 09:19 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 48 rate down comment 4
Eon
преди 9 години
ert, щом така мислиш, извади няколко хилядарки от джоба си (под формата на данъци) и помогни на приятеля грък да вземе 15-та заплата отново.Пък той ще ти врътне едно сиртаки за мерси... че и 2-3 чинии може да счупи за бонус.Ние сме стабилно затънали в калта :) ако това искаш да кажеш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 59 rate down comment 20
raul_castro
преди 9 години
Какъв е тоя форум бре - пълен с комунистически чугунени глави. А уж се предполага, че сайта се посещава от 'инвеститори', вместо от злоради и хленчещи леви ***, дето нямат лев в джоба си и им личи по глупостите, които пишат - какъв храбър, героичен и смел бил гръцкия народ, та да се опълчи на 'лошата' Европа. Ходете да драскате по жълтите сайтове и да плямпате в кварталната кръчма, прошляци, михлюзи и *** комунистически...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 21 rate down comment 57
ert
преди 9 години
Евала на гърците, че отстояват интересите си. И така ще е, защото при проблем те действат заедно, като един. Което при нас няма как да стане и винаги стрижат народа.Нека да се отпише част от дълга на Гърция, и без това ЕС се улеснява количествено с парите в момента, нека улесненията за парите да се раздадат на нуждаещите се държави като Гърция. Ние сме стабилни и нямаме нужда, но където трябва да се помага е добре да се стори.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 19 rate down comment 14
balkando
преди 9 години
Струва ми се, че ЕС ще има големи проблеми. САЩ и Русия се борят за влияние в ЕС и ситуацията е много удобна да се месят, защото взаимния ефект с кризата в Украйна се усилва. Китай иска да стъпи по-здраво на пазарите в ЕС, да купува активи в Европа и сега виждат в Гърция удобно място за навлизане. Гърците ще се възползват максимално и доколкото ги познаваме, хич не им пука за останалите в съюза. Големи проблеми за ЕС и ЕЦБ, това се очертава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 21 rate down comment 12
data
преди 9 години
на гърците до сега само им РАЗСРОЧВАХА дълга , най вероятно пак ша им го РАЗСРОЧАТ ама не вярвай че ще има опрощаване . А със всяко РАЗСРОЧВАНЕ ще затъват все повече
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 24 rate down comment 8
bgMan
преди 9 години
Много се съмнявам че ще ги изплатят с бачкане.Ще загубят много държавна собственост а може би и други работи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 26 rate down comment 9
data
преди 9 години
за съжаление не 3 ако трябва и 10 поколения ще бачкат за да ги върнат . Мислиш ли че на кредитори им пука за гърците ? Кат искат да излизат от ЕС от ЕЗ но освен да приемат икономическия модел на северна корея и да се само изолират друг начин няма как да се измъкнат от задълженията си .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 27 rate down comment 24
Repoman
преди 9 години
Абе хора, едно е БГ, друго е Гърция. При нас може да минава номера с прехода, реформите, шоковата терапия и прочее начини и хитрини за тригане на стадото. Гърците обаче не пасат трева като нас. Те знаят, че трева пасат само тревопасните като нас.Ще видите как скоро ще се разберат и ще им опростят едни 40% за начало, че и рефинансиране сигурно ще им предложат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 37 rate down comment 8
bgMan
преди 9 години
Не може да са собственици на активи за минимум 400 милиарда $ и да твърдят, че нямат с какво да платят.След като нямат нищо защо спират програмата за приватизация?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 30 rate down comment 4
studioaa
преди 9 години
Фалитът на Елада ще покаже са всички останали членове на ЕЗ какво ги чака, ако се отметнат от сключените договори с кредиторите. Италия, Испания, Португалия и Ирландия не са толкова зле като Гърция и имат шанс да се изправят на крака.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още