IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Връщането на златния стандарт се радва на все по-широка подкрепа

Въпреки недостатъците си стандартът е работил безотказно повече от 100 години, коментира издателят на Grant's Interest Rate Observer

15:04 | 02.09.11 г. 59
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Златният стандарт - идея, стара като света - печели все повече нови привърженици поради нарастващите страхове, че огромните дългове на Вашингтон ще отслабят долара и ще предизвикат хиперинфлация, пише CNBC.

„Денят на истината наближава“, казва Джеймс Грант, издател на Grant's Interest Rate Observer. „Това, което може да се каже за златния стандарт, е, че вече е изпробван. Златото има свойства на валута. Въпреки недостатъците си стандартът е работил безотказно повече от 100 години“, казва той.

Старият златен стандарт, който беше отменен през 30-те години, се използваше за контрол над растежа на паричното предлагане (и оттам на инфлацията и инвестиционните балони при активите). Този стандарт изискваше валутата да бъде покрита с реално злато.

Тази идея получи нова подкрепа след избухването на финансовата криза от 2008 г., когато правителствата и централните банки се опитаха да стимулират икономическия растеж чрез извънредни фискални и валутни мерки.

„Обществото ще разбере, че настоящата валутна система е дефектна и ни лишава от икономическата динамика, с която беше известна страната ни“, отбелязва Грант.

Грант посочва, че при наличието на златен стандарт дадена страна може да фиксира валутата си към определено количество злато. В случай на рецесия обаче правителството няма да може да печата пари.

„Също така, при златен стандарт дори правителството да иска да изтегли още кредити, пазарът няма да му позволи“, посочва той. „Златният стандарт ще ограничи размера на правителствените дългове.“

„Това, от което имаме нужда, е валутна система, която е обективна, която може да разберем, която има в основата си нещо, което може да припознаем като пари. Златото се приема за пари“, обяснява той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 2 rate down comment 2
Ricco
преди 12 години
Мдааа, след като и хора, които явно разбират за какво става дума, продължават да настояват, че златото има стойност като средство за размяна (пари), то значи, че има нещо по-дълбоко. Поради което, за домашно, обещавам да премисля няколко конспиративни теории.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 4
Danny666
преди 12 години
Сладур придържай се към коментари за БГ борсата че ставаш за смях !!!В РИМ императорите са понижавали съдържанието на злато в монетите бе сладур и така са помпали инфлация ..... капиш ?Разбирам мъката на всички РАБОТЕЩИ в финансовият бизнес. БЕЗ ПЕЧАТАНЕ ТЕ СА ИЗЛИШНИ ! А едно е да копаш и с труд и идеи да изкарваш насъщният ДРУГО е ДА ОГРАБВАШ СПЕСТЯВАНИЯТА НА ХОРАТА !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 8
all_trader2
преди 12 години
човече ама нищо не разбирате от икономика ама дрънкате за сметка на това на воля измислици - каква дефлация при златен стандарт те гони не знам . причините за рухването на Римската ипперия със сигурност не е дефлациязлататото е реален актив който не позволява държавите да допускат огромни търговски дисбаланси като сегашните както и на централните банки безконтролно да печатат пари и да създават инфлация . златото е чист актив което не може да бъде махнато от дефлация или инфлация
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 4
mpy_yordanov
преди 12 години
Да допълня и че като една от причините за рухването на римската империя се води намалението на паричното предлагане, което води до дефлация. В британия дори рязали краищата на монетите, за да произвеждат нови монети:). Така от 5 моменти правели 6:).Златният стандарт не е панацея има хилядолетни доказателства.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 8
Ricco
преди 12 години
Да бе, да - смешки на квадрат. Дори по време когато е имало златен стандарт, ако някое правителство е искало да финансира евтино някое начинание (напр. война) то го е правело и е печатало необезпечени пари. И какво може да го спре наистина? Нищо! После, самата идея, че за да не злоупотребяваме трябва да се вържем в усмирителна ризница ми изглежда нелепа. Това може и да върви при деца или при хора, които не могат да се контролират сами, ама все си мисля, че в правителствата не трябва да има такива индивиди. Все си мисля, че хората в правителствата трябва да са най-отговорните от всички ни и като така да не се поддават на измамни изкушения. А ако ли не е така, то едва ли едно формално обвързване може да ги спре. Ами ето - ние сме вече 13-та година във валутен борд и не печатаме необезпечени пари. Точка. Т.е. вижда се, че не е нужно злато за да може да се спазват някакви правила.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
tihomirn
преди 12 години
държавата ще изкупува златото на "отварачките" и ще си го трупа за да си подсигури валутата а отварачките ще имат сигурни доходи.и агнето цяло и вълкът сит
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 4
zdravkog
преди 12 години
Тази теза е присот незащитима. В Испания през 16 век имасребърен стандарт, който тонима статуса и на велика сила. Ако цената на златот е настоящата и към нея е прикрепин долар, рубла , канадски и анстралийски долар и бразилски реал и местните "отварачки" започнат да добиват злато жална им майка ня съотетните централни банки. Особено руснаците.. Няма да могат да напечатат толкова пари колкото злато се добива..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още