IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Вървят ли Иран и Саудитска Арабия към студена война?

Техеран обвини Рияд в подкрепа на групи, действащи за сваляне на иранското правителство, а саудитците твърдят, че Иран помага на шиитските бунтовници

15:43 | 30.07.16 г.
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През десетилетията на яростно съперничество Иран и Саудитска Арабия, дори когато подкрепяха противопоставящи се сили в региона на Близкия изток, общо взето спазваха една "червена линия" - не се намесваха директно във въпроси, касаещи сигурността на другата страна. Политиците в Техеран и Рияд осъзнаваха, че подкрепата им съответно за екстремистки групи сред шиитското малцинство в Саудитска Арабия или за сунитското малцинство в Иран би довела до ескалация, за която нито една от двете държави не е готова.

Това негласно споразумение обаче може би се разпада, пише New York Times.

Въпреки че не представи твърди доказателства, през последния месец Иран отправи обвинения към Саудитска Арабия за подкрепа на групи, действащи за сваляне на правителството в Техеран или за дестабилизиране на държавата, в частност - за отваряне на нов фронт с кюрдските сепаратисти. Саудитците, от своя страна, твърдят, че Иран е увеличил помощта си за шиитските бунтовници.

И двете страни отхвърлят тези обвинения. Предвид пълния разрив на дипломатическите им отношения от януари, и в един все по-нестабилен регион, не е трудно да си представим, че това напрежение би могло да прерасне в нещо много по-опасно - реципрочна размяна на атаки, извършвани от местни въоръжени групировки.

Фактът, че сунитите в Иран и шиитите в Саудитска Арабия са били подлагани на масови арести, като общностите им са били лишавани от възможности за икономическо и политическо развитие, е създал добра почва за възникване на бунтовнически формирования, търсещи чуждестранна подкрепа.

Саудитска Арабия от дълго време обвинява Иран в опити за износ на идеологията на Ислямската революция. Поради това саудитците полагат усилия да попречат на връзките между шиитската си общност и Техеран.

Екзекуцията през януари на шейх Нимр ал Нимр, изтъкнат саудитски шиитски духовник, обвинен в "търсене на чуждо вмешателство" и подстрекателство към насилие, бе частично провокирана от желанието да се попречи на шиитските групи да се обърнат за помощ към Иран. Седмици по-късно Саудитска Арабия осъди 30 шиити, задържани през 2013 г. по обвинение в шпионаж за Иран и провокиране на сектантски разделения.

Миналата седмица министърът на външните работи на Саудитска Арабия Адел ал Джубейр обвини Иран в организирането и извършването на бомбения атентат в кулата "Хобар" през 1996 г. и даването на подслон на висши ръководители на "Ал Каида" през 2003 г., когато те заповядали бомбени нападения срещу жилищни комплекси в Рияд. Представители на Саудитска Арабия изтъкват също засилващите се опасения, че Иран, заедно с "Хизбула ал Хиджаз", саудитска шиитска въоръжена групировка, вербува и обучава сепаратисти.

От своя страна, Иран се оплаква, че Саудитска Арабия се опитва да подкопае страната още от Ислямската революция от 1979 година. Иранците обвиняват Рияд в подкрепа за сепаратистки групи и в частност - на етническите араби в богатата на петрол провинция Хузестан, известни като ахвази. През изминалия месец Саудитска Арабия е засилила активността си. В частност, Техеран обвинява Рияд за извършени от кюрдските сепаратисти операции.

След почти две десетилетия на сравнително рядко нарушавано примирие с иранските власти, това лято въоръженото крило на Демократическата партия на Ирански Кюрдистан е влязло в сблъсъци с Корпуса на гвардейците на Ислямската революция. Иранските сили също са били обстрелвани от групировката Педжак, ирански клон на турската Кюрдска работническа партия /ПКК/. По-рано този месец бунтовници нападнаха от засада автомобила на ирански депутат в кюрдския регион до границата с Ирак.

Последна актуализация: 18:08 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още