IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Данъчните декларации се подават до 2 май

Догодина ще ползваме отстъпка, ако правим разходи основно по безкасов път

13:37 | 13.01.17 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Срокът за подаване на годишните данъчни декларации за облагане на доходите изтича на 2 май 2017 г. (30 април е в неделя, а 1 май е почивен ден), съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).

Днес беше публикувана декларацията за облагане на доходите на физическите лица с баркод.

Формулярът изчислява автоматично дължимия данък след попълване на информация за получените доходи, внесените осигурителни вноски, ползваните облекчения. Електронната декларация трябва да се изтегли на компютър от интернет страницата на Агенцията и да се попълни офлайн.

Подаването на декларация с баркод гарантира на клиентите на администрацията, че няма да допуснат технически грешки, тъй като дължимият данък се изчислява автоматично, уточняват от приходната агенция.

Консултации за плащането на данъци и осигуровки могат да се направят на телефона на кол центъра на НАП 0700 18 700 на цената на градски разговор.

“Тази година няма сериозни промени в подаването на данъчните декларации", заяви Росен Бъчваров, говорител на НАП, цитиран от БТА.

"Преди гражданите да подадат данъчните си декларации в НАП по интернет, е хубаво да проверят дали нямат стари задължения към държавата, за да могат да ползват законовата отстъпка”, допълни той. 

Отстъпката е 5% от данъка за довнасяне, но не повече от 1000 лева и то при условие, че хората внесат декларацията си до края на март и нямат предходни задължения. Проверката за стари задължения става с персонален идентификационен код (ПИК), който се получава безплатно от офисите на НАП.

“Подаването на декларации може да стане през офисите на НАП, през пощите и през интернет”, посочи Боряна Георгиева, директор на дирекция в НАП.

От началото на годината вече са подадени 2200 декларации, от тях над 1200 по интернет, като при тях 80% от хората са ползвали ПИК при подаването.

Данъчните служби ще работят с плаващо работно време и няма да правят паузи с обедни почивки.

Експертите на НАП напомниха, че фирмите трябва да посочат съставителя на финансовия отчет, който може да бъде физическо или юридическо лице.

Има две промени в нормативната база, които обаче ще са свързани с данъчната кампания през 2018 година.

Ако през 2017 година получаваме приходите си изцяло по безкасов път, а 80% от разходите ни са също по безкасов начин, можем да ползваме отстъпка от 1% процент от дължимия данък, но не повече от 500 лева.

Ако някой подаде декларация до 1 април и установи, че в нея е допуснал грешка, ще може да подаде до края на месеца коригираща декларация, съобщи Боряна Георгиева.

“Минималната дължима здравна вноска се увеличава на 18,40 лева от тази година, след като досега беше 16,80 лева. Здравната вноска за декември, събирана до 25 януари, си остава 16,80 лева”, уточни Росен Бъчваров.

През 2016 година приходната агенция събра 14,6 млрд. лева или с 1,9 млрд. лева повече от предходната година.

Най-голям ръст се отчита при ДДС, където увеличението е над 900 млн. лева.

Ръстът на приходите от осигурителните вноски е над 500 млн. лева.

Събрани са над 20 млн. лева от данък върху дохода на физическите лица и 200 млн. лева повече от фирмите като корпоративен данък.

Вижте още във видеото на Bulgaria ON AIR:

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:40 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още