Към края на третото тримесечие отпуснатите кредити в банковата система са 2,761 млн. броя, като на годишна база това представлява намаление с 2,4%, докато в края на юни тази година годишното понижение беше от 2,8%, показват изчисленията на Investor.bg на база статистиката на БНБ.
Общият размер на взетите кредити e 49,059 млрд. лева, като понижението е 0,6% на годишна база, докато в края на юни статистиката отбеляза спад на годишна база от 1,2%.
В края на септември броят и размерът на разрешените нови заеми се увеличава с 0,8% спрямо края на предходното тримесечие.
Кредитите за нефинансовите предприятия са 140 хил. броя в края на третото тримесечие на тази година., като увеличението на годишна база в края на септември е 1,1%, при годишен ръст от 1,3% в края на предходното тримесечие.
Заемите за бизнеса, които заемат най-големия дял в банковата система, възлизат на 30,636 млрд. лева и отбелязват понижение с 1,2% на годишна база, в сравнение с 1,4% годишно намаление в края на юни 2016 година. Спрямо края на предходното тримесечие броят на кредитите за нефинансови предприятия се увеличава с 0,8%, а размерът им расте с 0,4%.
В края на септември броят на кредитите на домакинствата и нетърговските организации, които ги обслужват (НТООД), намалява с 2,6% на годишна база, като достигат 2,621 млн. броя. Годишното понижение в края на третото тримесечие е 3%.
От данните на статистиката на БНБ се вижда, че размерът на заемите за домакинствата през септември нараства на годишна база с 0.5% и достига 18,423 млрд. лева, като за сравнение годишното понижение в края на предходното тримесечие беше 0.7%.
В края на септември, в сравнение с края на юни, броят на тези кредити се повишава с 0,8%, а размерът им - с 1,4%.


Илин Димитров: Промени в Закона за туризма ще задължат общините да насочват туристическия данък към събития, транспорт и инфраструктура
Енергийният министър: Възможно е ново намаляване на мощността на АЕЦ „Козлодуй“
МОН: Зрелостниците избираха между „Молитва“ на Атанас Далчев и есе за Границите на свободата
Украйна санкционира „Маша и Мечока“
КЗК установи картел при обществени поръчки за строителна техника
Оператор на дронове: От хоби към инженерна професия
Автомобилният сектор у нас: Между китайските инвестиции и проблемите в Германия
CXMT и AI хардуерът повеждат седмицата на китайските корпоративни отчети
Новините в развитие
Китай подготвя нови фискални мерки за стимулиране на икономиката
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Разцепена на две Tesla Model X е изложена на търг
Китайското AUDI вече се продава в Европа
Италиански град забрани велосипедите
Ало, "Топлофикация-София", имаме ли връзка или гаврата ще продължи?
Пулев към американския бизнес: Вратата на България е отворена
Размяна на обвинения: Прокуратурата отвърнна на Демерджиев
Генсекът на БОК: Стефка Костадинова с фрапиращи разходи, включително полет до Бали
Шестима пострадаха при катастрофа край Горно Сахране