Почти половината от всички работещи висшисти в България не упражняват дейност, изискваща придобитата в университета квалификация. Това каза икономистът доц. Григор Сарийски от БАН в предаването Investbook на Bloomberg TV Bulgaria.
Той коментира изявлението на финансовия министър Владислав Горанов за намерението да се увеличат държавните разходи през 2017 година за образование и сигурност.
„През 2014 година субсидиите за висшето образование са били около 430 млн. лева. На практика половина от тези пари са отишли напразно. Хората, които са получили висше образование, не го използват и няма смисъл от тези пари“, каза икономистът.
В коментар на изявлението на финансовия министър, че България няма да се нуждае от нови заеми през 2017 година икономистът каза, че това не е изненадващо. И припомни, че през март имаше емисия дълг от 2 млрд. евро, допълнително бяха емитирани и облигации на вътрешния капиталов пазар. В допълнение той посочи и резултатите от стрес тестовете на банките, които показаха, че няма да е необходима ликвидна подкрепа за никоя банка, така че „допълнителна емисия дълг не е необходима“. За Сарийски би било изненадващо обратното твърдение – за нов дълг догодина.
Още от разговора може да видите в сайта на Bloomberg TV Bulgaria


Ето къде няма вода във Варна днес
До края на седмицата МС решава за организацията на "Евровизия"
Коцев: Победата на Дара ще ни държи в еуфория още дълго време, но това не бива да спира важните теми
Започва електронният прием за първи клас за учебната 2026/2027 година във Варна и региона
Портних: Варна може и да сбъдне мечтата на Дара за Дом на Артиста в родния ѝ град!
AmCham: Големите вериги не са виновни за високите цени на храните
Иран стартира корабни застраховки в биткойни
Мъск загуби първата съдебна битка срещу OpenAI и Сам Алтман
Тръмп отложи ударите срещу Иран по искане на страните от Залива
Петролът поевтиня, след като Тръмп отложи удар срещу Иран
Историческа марка се завръща с премиум SUV
Тайните екстри в стъргалката за лед на Skoda
Новият Nissan Micra: Не точно японски, но най-добрият досега
Робот с изкуствен интелект оставя гумаджиите без работа
BMW пусна прощална версия на M3
Терзиев: София има ключови предимства да е домакин на "Евровизия"
Обхождат района около хижа "Рудничар" на Витоша заради нападението от мечка
Задава се драма и скандали: Опитва ли "Прогресивна България" да ограничи опозицията?
Посланикът на САЩ: Трафикът на хора остава един ужасен бич на нашия свят
Анчелоти все пак върна Неймар в националния
преди 9 години Нека субсидиите са в по-големи размери, но за по-малък брой доказали се студенти и предподаватели. Време е, а се и опасявам да не е късно, да отсеем малко българите с висше образование отговор Сигнализирай за неуместен коментар