В края на миналата седмица Агенция "Пътна инфраструктура" върна забраната за движение на тежкотоварните автомобили в петък и неделя. През летния сезон тировете няма да имат право да се движат по първокласните пътища в петък от 17:00 до 20:00 часа и в неделя от 14:00 до 20:00 часа. Една такава забрана ще създава ли повече проблеми, отколкото да помага?
"Има две значения - едното е за всички, които се придвижват в най-натоварените часове и другото е неудобството, което се получава за самите товарни превозвачи", обясни в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR Васил Пиронков, заместник-председател на Асоциацията на автобусните превозвачи и член на Асоциацията на българските предприятия за международни превози и пътищата (АЕБТРИ).
"Проблемът не толкова по атомагистралите, а по първостепенните и второстепенните пътища, където броят на лентите за движение е в една посока и стават едни огромни километрични опашки", каза Пиронков.
Пиронков отбеляза, че само 2% от броя пътни произшествия по пътищата са в контакт с товарни автомобили, като не повече от 0,3% е вината на водачите на товарни автомобили.
"Европейската практика сочи, че има такива оповестявания, когато има определени периоди на спиране на движението на превозните средства, но то е предварително планувано", заяви Пиронков.
По думите му проблемът не е само спирането на камионите, а и местата за спиране, които липсват в България с изключение на магистралите.
"Другият проблем е работното време на водачите, което се нарушава тотално при едно такова спиране и санкциите са огромни", подчерта Пиронков. "Щетите са огромни. В България над 7 тона и половина има 76 товарни превозни средства, включително и влекачите в това число. 85% от тях са или с кредит, или на лизинг. Една такава рестрикция ще доведе до фалити на определени компании."
"В момента никой не го коментира, но Европа е в икономическа рецесия", категоричен е Пиронков. "Това, което се случва в Турция е само начало. Икономически ще има спад", посочи той.
"Може би има 70% спад на туристите, които заминават в Турция", каза още Пиронков. "В момента и в автобусните, и в товарните превози, когато се спомене Турция или Близкия изток за движение за транспортна услуга, всички превозвачи сме поставени под дилема дали изобщо да направим този курс", сподели той в ефир.
Още може да видите във видеото в сайта на Bulgaria ON AIR


9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Иновациите в медицината вече лекуват доскоро нелечими метаболитни заболявания
Имотът в Airbnb носи доход, но и куп законови задължения
Тъмната страна на селфи туризма
IPO-то на SpaceX разчита на Мъск, AI и визията за Марс
СЗО поиска финансиране на кризата с ебола и хантавирус, САЩ реагираха
Най-странното Audi се върна на пътя
Прогноза: 23 милиона продажби на EV до края на 2026
Ferrari разработва виртуален съединител
Прегряването на спирачките е по-опасно от това на двигателя
Дилърите притискат Mercedes за бейби G-Class с ДВГ
Изгорихме ги като барбекю: Кадри показват как "Касапина на века" убива хиляди в Судан ВИДЕО 16+
5 грешки, които допускате в отношението си към партньора
Спорният правилник е приет в комисия, как ще работят депутатите?
Почина известен привърженик на Ботев Пловдив
Кайли Миноуг тайно се борила с рак за втори път