Силите по сигурността в Истанбул са задържали двама джихадисти при операция срещу терористичната групировка Ислямска държава.
Полицията предприела операция в квартала Бейликдюзю, голям крайградски район на Истанбул, по сигнал, че терористи на Ислямска държава готвят терористичен акт. В този район бе арестуван и убиецът от нощния клуб Рейна, който извърши нападението си в новогодишната нощ.
Двамата терористи били арестувани в момент, когато се готвели за нападение. Арестуваните са чужди граждани, но не се съобщава националността им. При обиска в квартирата им били намерени оръжия - пневматична пушка, пистолети, муниции, карта на обекти в Истанбул, както и документи на джихадистката организация.
Турски медии писаха, че истанбулската полиция е успяла да предотврати терористично нападение, което би удавило в кръв мегаполиса. Терористите пристигнали нелегално в Турция от сирийския град Ракка, предава БТА.
Часове по-рано беше съобщено, че турските сили за сигурност са убили предполагаем член на ИДИЛ и са заловили четирима други в южния окръг Хатай, допълва bTV.
Операцията е била извършена от екипи на полицията и разузнаването (МИТ). Джихадистите били задържани, след като силите на реда са спрели за проверка автомобила им на пътя Искендерун – Антакия, предаде АФП, като се позова на съобщение на властите.
Четирима от тях са се предали, но един от джихадистите опитал да нападне полицай, след което бил прострелян в крака. Той починал от раните си в местна болница. Идентифициран е като сириец. Засега националността на останалите четиримата задържани не е известна.
Силите на реда са отцепили пътя Искендерун – Антакия в двете посоки. Повикани са били сапьори, които са извършили контролиран взрив на багажа на джихадистите.
Властите поясняват, че терористите дошли в Турция, за да извършат бомбен атентат.
Всичко за терора в Европа четете тук!


Министрите на туризма и регионалното развитие започнаха съвместна работа по реформата, свързана с курортната инфраструктура
4499 фиша и 410 акта написа КАТ за ден
Турция издаде международна заповед за арест на Нетаняху
Идея: Апартаментите в курортите да плащат същите данъци като хотелите
Илин Димитров: Промени в Закона за туризма ще задължат общините да насочват туристическия данък към събития, транспорт и инфраструктура
Манли: Трудно ми е да си представя проблем с инфлацията
Манли: Намесата на Бесент е капка в морето
Персонализираната ваксина на Moderna отваря нова глава в лечението на рака
US Open гони рекорд от 100 млн. долара, докато цените за феновете скачат
Адегбембо: На пазарите е нужно време да осмислят действията на Бесент
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Разцепена на две Tesla Model X е изложена на търг
Мъж атакува шведско училище с меч, има ранени
За първи път: efbet е Официален партньор за България на CEV EuroVolley 2026
МВнР предприема мерки за защита на Ива Михаилова и за лечението ѝ
С три вида дрога зад волана: Задържаха 25-годишен в Чепеларе
Турция поиска червена бюлетина от Интерпол за арест на Нетаняху