Европейските акции приключиха търговията в понеделник на червена територия, следвайки тенденцията в САЩ и Азия, свързана с опасенията за забавянето на растежа на китайската икономика и паричната политика на САЩ, пише CNBC.
Германският DAX затвори с 0,4% надолу, докато френският CAC 40 се сви с 0,5%. Италианският FTSE MIB отбеляза спад от 0,6%, а лондонския FTSE 100 пък не се включи в търговията заради официален празник.
Според Ройтерс европейските пазари са на път да отбележат най-лошия си месец за последните четири години.
Междувременно акциите на Wall Street започнаха търговията с 1% спад, докато инвеститорите насочват поглед към Китай и действията на Федералния резерв, както и към цената на петрола след пазарните сътресения миналата седмица.
Новият спад на световните пазари дойде след като китайският Shanghai Composite отбеляза спад от повече от 3% в рамките на деня, а другите азиатски индекси също попаднаха на червена територия.
Коментарите на заместник-председателя на Федералния резерв Стенли Фишер във връзка с възможността за повишаване на лихвите също повлияха на решенията на инвеститорите.
Цената на акциите на италианската енергийна компания Eni скочи с 4 на сто в понеделник, след като компанията обяви, че е открила най-голямото находище на природен газ в света и то се намира край египетското крайбрежие.
Нестабилността на цените на петрола натежа над енергийните и петролните компании. Германската RWE отбеляза спад от повече от 4 на сто, а Total и Repsol също се сблъскаха с голям спад.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Русия разработи необичайна защита за бронирани машини
Директорът на ЦРУ предупреди за огромната заплаха от AI кибероръжия
Никола Цолов: Отличните стартове са моето основно оръжие този сезон
Демерджиев: Атанасова е използвала и дипломатически, и личен паспорт при пътуванията си
Бог Хермес е първото божество след всемирния потоп