Европейските фондови пазари финишираха първата седмица от 2016 година с големи загуби. Вниманието на инвеститорите беше насочено към случващото се на борсите в Азия и ниската цена на петрола, отбелязва CNBC.
Така на заден план останаха данните за ръст за работните места в САЩ. През декември компаниите в страната извън селското стопанство са създали 292 хил. работни места, вместо очакваните 200 хил. Това за кратко предизвика позитивни настроения и в Европа, но в крайна сметка търговията затвори със сериозни намаления, допълва Market Watch.
Паневропейският Stoxx Europe 600 записа най-сериозния си седмичен спад от август 2011 година насам. Индексът загуби над 6,6% от стойността си, финиширайки в първата седмица на 2016 година на ниво от 341,35 пункта. Спрямо сесията в четвъртък това представлява спад от 1,49 на сто.
На червена територия завърши и германският DAX 30. В четвъртък стойността му падна под нивото от 10 хил. пункта, а днес тенденцията се запази. Така водещият индекс на Франкфуртската фондова борса приключи седмицата на ниво от 9 849,34 пункта.
Спрямо вчерашната сесия това представлява намаление от 1,31 на сто, но за цялата седмица намалението е в рамките на над 8,3%. Това е най-значимият спад от август 2011 година насам.
САС 40 записа днес спад от 1,59% до ниво от 4 333,76 пункта, а водещият индекс на Лондонската фондова борса - FTSE 100, загуби 0,7% от стойността си и финишира седмицата на ниво от 5 912, 44 пункта.
Въпреки че в сутрешните часове имаше известно стабилизиране на петролните пазари, цената на суровината отново е под натиск и се върна до 12-годишното дъно, записано в четвъртък. Лекият суров петрол се търгува при 32,74 долара за барел, а европейският Brent - при 32,88 долара за барел.
Това предизвика и загуби сред енергийните компании. Едно от най-сериозните намаления отчете Tullow Oil, чиито акции поевтиняха със 7,4 на сто до цена от 138,90 паунда за брой. Англо-холандската Royal Dutch Shell пък загуби 5,5% от цената на акциите си. Търговията с книжата на компанията се извършваше при цена от 1 375 паунда за брой.


9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Иновациите в медицината вече лекуват доскоро нелечими метаболитни заболявания
Имотът в Airbnb носи доход, но и куп законови задължения
Тъмната страна на селфи туризма
IPO-то на SpaceX разчита на Мъск, AI и визията за Марс
СЗО поиска финансиране на кризата с ебола и хантавирус, САЩ реагираха
Най-странното Audi се върна на пътя
Прогноза: 23 милиона продажби на EV до края на 2026
Ferrari разработва виртуален съединител
Прегряването на спирачките е по-опасно от това на двигателя
Дилърите притискат Mercedes за бейби G-Class с ДВГ
Изгорихме ги като барбекю: Кадри показват как "Касапина на века" убива хиляди в Судан ВИДЕО 16+
5 грешки, които допускате в отношението си към партньора
Спорният правилник е приет в комисия, как ще работят депутатите?
Почина известен привърженик на Ботев Пловдив
Кайли Миноуг тайно се борила с рак за втори път