След атентатите в Париж днес Франция официално поиска военна помощ на партньорите си от ЕС, предава AFP, позовавайки се на дипломати.
Министърът на отбраната на страната Жан-Ив льо Дриан е заявил по време на срещата на министрите на отбраната в Брюксел, че Париж желае на двустранно ниво и „в рамките на всички възможности“ подкрепа на европейските страни в борбата срещу джихадистката организация „Ислямска държава“.
Льо Дриан се позовава на член 42, алинея 7, от Договора за ЕС, според който в случай на въоръжено нападение държавите от ЕС са длъжни да окажат помощ и подкрепа. Сътрудничеството в тази посока следва да се извършва чрез НАТО. Предприетите действия следва да бъдат съгласувани с ООН.
Впоследствие ЕС задейства за първи път текст от договора за Общността, свързан със съвместната защита, съобщи върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Федерика Могерини.
Според клаузата за солидарност държавите от ЕС действат заедно в случай на терористично нападение или при бедствие, причинено от човешка намеса. Предвижда се ЕС да мобилизира всякакви средства, включително военни, за да предотврати терористично нападение; за да предпази демократичните институции; за да подкрепи властите на държавата, станала жертва на терористичен удар, когато това бъде по искане на тези власти.
Днешното решение е взето единодушно на заседанието на Съвета на ЕС по отбрана, уточни Могерини. По нейните думи предстои Франция да уточни от какво има нужда и да договори помощта с отделните държави от ЕС. Министър Льо Дриан изрази благодарност за бързата реакция на своите колеги, тъй като искането е било отправено вчера следобед от президента Франсоа Оланд и е получило единодушна подкрепа само часове по-късно.
Междувременно германският министър на отбраната Урсула фон дер Лейен обеща на Франция мащабна подкрепа. "Ние много внимателно ще изслушаме какво ще поиска от нас Франция и внимателно ще анализираме молбата", заяви тя преди срещата на министрите.
В петък вечер при мащабни терористични атентати във френската столица загинаха 129 души, ранените са 352, от които поне 99 са в критично състояние. Сред загиналите в едно от заведенията е 37-годишният Себастиан Проази с българско и френско гражданство. Нападателите са били седем на брой и са действали на три отделни групи.
В събота след извънредното заседание на френския национален съвет по сигурността френският президент Франсоа Оланд обвини радикалната организация „Ислямска държава” за атентатите в Париж и ги определи като „акт на война”. По думите на Оланд атентатите са били планирани и координирани, организирани от чужбина с помощ от вътрешността на Франция.
В понеделник пред депутатите от двете камари на парламента френският президент заяви, че Франция ще поиска от Съвета за сигурност на ООН да се събере извънредно в близките дни и да приеме резолюция за борба срещу тероризма. Това на практика ще даде мандат за мащабни действия срещу ИДИЛ, срещу която "ние ще разширим операциите си", каза още Оланд.


Откриха следа от Наталия и Асен
Любослав Костов: Животът е твърде кратък, за да го изживеем на колене
Карадимов, КЗК: Заварихме една икономика, която е тежко деформирана
Бойко Рашков коментира кога е започнало строителство в "Баба Алино"
Лингорски, БНБ: Еврото няма ефект върху инфлацията
Великобритания настоява за участие в заседания на ЕС, Брюксел се противопоставя
Иран започна поклонението за Али Хаменей, очакват се до 20 милиона присъстващи
Путин заяви, че Русия вече контролира изцяло Луганска област
На мушката на Ердоган са не само политическите му опоненти
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Ferrari 550 с атмосферен V12 се завръща в нов вариант
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Издирването на Наталия продължава, разширяват периметъра
Заплашиха да изгонят 96-годишна баба от старчески дом - купонясвала и пиела алкохол ВИДЕО
6 причини за липсата на енергия
И кметът Терзиев разкритикува бюджета, липсвали основни пера
Анима, Димитър Атанасов и Христо Малденов за пътя към успеха