Германският министър на отбраната Урсула фон дер Лайен призова Великобритания да спрат да блокират засилването на военното сътрудничество в ЕС, съобщава Ройтерс. Тя посочи, че действията са нужни на фона на променените заплахи.
Най-голямата съпротива идва от Великобритания, коментира фон дер Лайен пред Die Zeit. Тя посочи , че при положение, че британците напускат ЕС, не трябва да блокират процеса.
Великобритания, Полша и Прибалтийските държави изразиха своите опасения, че плановете за засилено сътрудничество в областта на отбраната в ЕС може да отслаби НАТО.
Германия вижда участието на САЩ в Алианса като основен гарант на сигурността, но в същото време европейците трябва да знаят, че САЩ няма още дълго "да компенсират европейската пасивност", каза още германският министър на отбраната.
Тя е категорична, че избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ трябва да бъде алармен сигнал за Европа. Старият континент трябва да подобри своята ефективност в областта на отбраната и да засили сътрудничеството между държавите, за да може да се изправи пред заплахи като "Ислямска държана".
"САЩ винаги ще бъдат нашият най-важен и близък партньор", посочи фон дер Лайен и допълни, че Европа не може да продължава да само да следи дали ситуацията.
Ройтерс припомня, че по време на предизборната си кампания Доналд Тръмп е коментирал, че САЩ може и да откажат помощ на държави, които не им помагат, което постави под въпрос въпроса за колективната отбрана в НАТО.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Невероятен епизод от Втората световна война: Брадва срещу нацистки танк
Никити на Халкидики е на час и половина от Солун, превръща се в новата Ривиера
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара