Всички конкретни стъпки, поискани от лидерите на ЕС на заседанието им на 23 септември, вече са изпълнени, отчете председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, цитиран от пресцентъра на Европейската комисия.
В навечерието на новия Европейски съвет, който ще се проведе на 15 и 16 октомври, той посочи, че са направени промени в европейските бюджети, за да бъдат осигурени повече пари за справяне с миграционните потоци, изпратени са експерти в Гърция и Италия за справяне с кризата и са изпратени насоки към държавите в общността относно прилагането на правилата за предоставяне на убежище.
От Европейската комисия посочват и какви са конкретните оперативни мерки, които са били взети след Съвета. Във връзка с т.нар. „горещи точки“ Брюксел е изпратил свои експерти на остров Лампедуза (Италия), а в Гърция са в процес на разполагане. С тези действия са започнали и първите релокации на бежанци, както и връщането на незаконни имигранти, които нямат право на престой.
За бюджетната подкрепа от ЕК докладват за увеличаване на средствата за справяне с бежанската криза с 1,7 млрд. евро. Така за решаване на тези проблеми през 2015 – 2016 година общността ще разполага с общо 9,2 млрд. евро.
„Държавите членки трябва да предоставят национално финансиране в сравним размер, както се съгласиха държавните и правителствените ръководители на 23 септември. Голям брой държави членки все още не са предоставили финансиране в сравним размер с това на ЕС за Агенцията за бежанците към ООН, Световната продоволствена програма и други работещи в тази сфера организации (500 млн. евро), Регионалния доверителен фонд на ЕС за Сирия (500 млн. евро) и Извънредния доверителен фонд за Африка (1,8 млрд. евро)“, припомнят още от Брюксел.
ЕК също така работи активно с Гърция заедно със специален екип, работещ на място под ръководството на генералния директор на Службата за подкрепа за структурната реформа. Целта е да се подобри капацитетът на Гърция за приемане на бежанци.
Европейската дипломация работи активно за намирането на политически решения на кризите в Либия и Сирия в подкрепа на ръководените от ООН процеси. В ход е прилагането на плана на ЕС за действие срещу превозвачите на мигранти. Също така тече подготовката с африканските партньори за успешното протичане на Срещата на върха по въпросите на миграцията, която ще се проведе на 11 и 12 ноември във Валета, отбелязват още от ЕК.
Брюксел финализира и становище относно пропорционалността и необходимостта от временното въвеждане на граничен контрол от страна на Германия, Австрия и Словения. Тя ще продължи да следи отблизо положението и счита, че безусловното изпълнение на приоритетните действия ще позволи да се възобнови нормалното функциониране на Шенгенската система през идните месеци.


Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"
Тръмп: Ще отидем на Марс много скоро
Петър Стоянов: Българското кино има сериозни успехи и опровергава твърденията, че културата не се развива
Костадинов: Няма клауза в договора ни с Киев, която защитава Черно море от страна на Украйна към Българи
50-годишна, известна на МВР, задигна часовник и парфюм от магазин в центъра на Варна
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Моторист загина при катастрофа край Гривица
В кадър: Тир катастрофира на АМ "Струма", гориво се разля по платното
Кога напрежението в работата се превръща в хроничен стрес?
Творците срещу AI: Битката за гласа, образа и авторските права
Как гените определят реакцията ни към храните?
преди 10 години Какво ограничаване бе Юнкер???Нали бяха възможност?Нали са ресурс за оползотворяване? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Какво ограничаване бе Юнкер???Нали бяха възможност?Нали са ресурс за оползотворяване? отговор Сигнализирай за неуместен коментар