Майк Винкел е изключение сред членовете на бордовете на компаниите от индекса DAX. Не само защото управителят на Eon вече е постигнал впечатляваща кариера със своите 43 години. Той е израснал в ГДР - а това в момента е рядкост за главните изпълнителни директори на компаниите от водещия германски индекс, пише The Wall Street Journal.
25 години след падането на стената в Източна Германия редица източноевропейци успяват да стигнат до най-високите политически позиции, начело с канцлера Ангела Меркел и президента Йоахим Гаук. Но на по-горните, управленчески етажи на 30-те най-големи германски компании, те все още са по-слабо представени. От общо 181 директори, които работят в дружествата от индекса DAX, едва четирима са родени и израснали в Източна Германия, става ясно от изследване на Korn Ferry.
За чужденците изглежда, че културните бариери са по-ниски. 47 от топ мениджърите са с негермански корени, 17 от тях са от САЩ, а броят на директорите от Индия съответства на броя на източногерманците.
Според Винел, който родом е от Нойбранденбург, това не е случайно: „В източногерманското общество хората като индивидуални фигури не бяха насърчавани да се издигат“, казва той в интервю за WSJ. „Колективът бе винаги на преден план“. Който расте в такова общество, расте с по-скромни стъпки - качество, което не е особено благоприятно за кариера на изпълнителен директор, пояснява той.
Това изживява и Берит Бретхауер, която работи като хедхънтър (специалист по подбор на висш персонал – бел. ред.). Тя търси специалисти за сферата на фармацевтичната и биотехнологичната индустрия, които биха печелили по около 200 хиляди евро годишно. Самата тя е от Източен Берлин и рядко намира подходящи кандидати от провинциите от бившата ГДР – най-много веднъж на 100 случая, оценява тя.
"Кандидатите от Източна Германия често не се саморекламират агресивно", казва Бретхауер, която е съавтор на изследването за произхода на членовете на бордовете в компаниите от DAX. Конкуренцията местната комунистическа партия е насърчавала само в сферата на спорта, което е и причината за това източногерманците от поколението, което сега заема позиции в бордовете, често да са по-отстъпчиви, отколкото техните връстници на Запад.
И за Майк Винкел, който въпреки това успява да стане директор, така или иначе става дума за поколенчески въпрос. „Всичко зависи от това колко дълго някой е бил социализиран в Източна Германия", казва той. Самият Винкел дори е завършил висшето си обучение в Източна Германия, но след падането на стената. Професионалният му път го води по-късно в Хановер, където предшественикът му в Eon Пройсен Електра поставя основите на кариерата му.
Но самият Винкел гледа на сегашните дискусии за икономическите успехи и неуспехи на източногерманците по спокоен начин. Произходът скоро няма да играе никаква роля, сигурен е той. „В крайна сметка как след 20 години ще дефинираме кой е източногерманец“, пита реторично той.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
4 зодии ще са магнит за късмет в следващите 18 месеца
Рецепти с октопод, перфектни за остатъка от лятото
Хейдън Пенетиър била с патерици преди смъртта си
преди 11 години Е нали канСлера им е източно германска лелка комунистка? Кво ревете още?Те източняците имат опит в пробиването в държавни и псевдо-държавни структури, та е чудно че не са всички такива оглавени от екс партийни секретари отговор Сигнализирай за неуместен коментар