Ще има добре подготвени преговори за излизане от еврозоната, а не хаос, обеща лидерът на крайнодесения Национален фронт във Франция Марин льо Пен, която е кандидат за президент на Франция, пише Ройтерс. Със своето изявление националистът се опитва да успокои гласоподавателите, обезпокоени от плановете й да изведе страната от еврозоната, допълва агенцията.
Според анкети след първия тур на президентските избори на 23 април, Льо Пен ще стигне до балотажа на 7 май, но ще бъде победена от центристкия кандидат Еманюел Макрон, припомня БТА.
От една страна политиката на Национален фронт за излизане от еврозоната привлича гласоподавателите, недоволни от глобализацията, но от друга страна тя е пречка по пътя към властта в страна, в която мнозинството е против връщане към франка.
Еврото предизвика сериозно повишение на цените и рязък спад на покупателната способност, посочи Льо Пен в интервю за Le Parisien. Единната валута е сериозна пречка за създаването на работни места, тъй като доведе до намаляване на конкурентоспособността на френската икономика, допълни тя.
Около 72% от френските гласоподаватели са против връщането към франка, сочи проучване на Ifop, публикувано от Le Figaro.
Льо Пен от месеци заявява, че ако бъде избрана, няма рязко да изтегли страната от еврозоната, а ще организира референдум след шест месеца преговори с другите страни от ЕС по редица въпроси, включително Шенгенското споразумение и свеждането на ЕС до хлабаво обединение от държави.
Пред Le Parisien тя уточни, че разговорите за еврото ще бъдат в края на тези преговори, след парламентарните избори в Германия през септември. Трябва да стане по един рационален, добре подготвен начин, изтъкна тя пред изданието.
Не искам хаос, подчерта лидерcj на Национален фронт.
"Еврото ще бъде последната стъпка, тъй като искам да изчакам резултата от изборите в Германия през есента преди да го предоговаряме", уточни Льо Пен.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението