Възстановяването на инвестициите, които са нараснали с 5 процента през четвъртото тримесечие след дълъг период на спад, е тласнало португалската икономика до най-силния растеж на годишна база от средата на 2010 г. в края на миналата година, сочат официалните данни, цитирани от Ройтерс.
Във втората си оценка националният статистически институт потвърди първата оценка за растеж на икономиката от 0,6 на сто през четвъртото тримесечие, но преразгледа към повишение растежа на годишна основа от 1,9 процента на 2 процента. През третото тримесечие на миналата година показателят е бил 1,7 на сто.
За цялата 2016 г. икономиката е нараснала с 1,4 процента, което е забавяне спрямо растежа от 1,6 процента през 2015 г., посочва статистическият институт, потвърждавайки първоначалната си оценка.
И тримесечният, и годишният растеж изненадаха анализаторите, когато бяха обявени за първи път.
Като цяло това са положителни данни, потвърждаващи продължаващия растеж на годишна основа от средата на 2013 г. с очевидно стабилизиращо се темпо от около 1,5 процента годишно, отбелязва Филипе Гарсия, ръководител на офиса "Информация за финансовите пазари" в Порту.
По думите му частното потребление е нараснало, което може да бъде обяснено с повишеното доверие и нарасналото кредитиране, като подобрението се случва при много положителна външна среда - растеж на европейската икономика и рекордно ниски лихви на Европейската централна банка (ЕЦБ).
В периода 2011-2014 г. Португалия получи спасителна помощ от Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ), от която успешно излезе. Икономическите проблеми на страната обаче не са приключили.
Много анализатори са на мнение, че сегашното равнище на растеж, макар и подобрено, може да не е достатъчно страната да намали огромния си дълг от 130 процента от БВП - третият по размер в еврозоната след дълговете на Гърция и Италия.
/БТА/


Пеевски: Подкрепяме постигнатото замразяване на договора с "Боташ"
Един район във Варна остана без вода днес
Цените на горивата у нас започнаха да падат
ГЕРБ: Интересно защо замразяването на "Боташ" съвпада с провеждането на местните избори
Бронз, мрамор и въглен: Неджми Мурат открива изложба във Варна
Моди и Прабово засилват връзките Индия-Индонезия, част 1
Моди и Прабово засилват връзките Индия-Индонезия, част 2
Ново изследване оспорва мита, че по-ниската раждаемост забавя икономиката
Китайските компании заменят Nvidia с местни доставчици на AI чипове
$2 трлн в надпреварата за преднина на бойното поле
Електромобили със 130 км/ч: Топ 10 на моделите с най-голяма автономия
McLaren сбъдна мечтата на своя създател
Какво се поврежда най-често в колата при летните пътувания
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Тони Стораро защити отрочето: Ако Емрах кихне, пак става новина
Втори ден вълна от атаки за бомби в съдебните палати и институции
Тежка катастрофа на "Хемус", има загинал и ранени
Зърнопроизводителите у нас очакват една от най-скъпите реколти от десетилетия