Общо 1066 безработни ще започнат работа по новата национална програма на Министерството на труда и социалната политика за повишаване на заетостта в общините с висока безработица.
Програма „Работа“ ще стартира пилотно от 1 септември в 14 общини в областите Видин, Враца и Монтана и ще се реализира до края на годината, съобщават от министерството.
Най-много безработни ще бъдат наети в общините Ружинци – 150, Хайредин – 142, Вълчедръм – 140, Бойчиновци – 98, Димово – 81, Борован – 78, и Якимово – 75. В Криводол ще бъдат осигурени 67 работни места, в Чупрене – 56, в Брегово – 45, в Медковец – 42, в Чипровци – 38, в Макреш – 28, в Грамада – 26.
112 работодатели обявиха 1098 работни места.
За участие в програмата кандидатстваха 81 работодатели от частния сектор, които заявиха общо 141 места на пълен работен ден. Всички техни заявки са одобрени. Най-активно се включиха работодателите от област Монтана, където са заявени 61 работни места от 34 частни предприятия. В област Враца са обявени 44 работни места от 27 фирми, а във Видин – 36 от 20 работодатели.
Очакванията са част от наетите в частния сектор безработни да намерят трайна заетост и останат на работа след приключване на програмата.
В публичния сектор са одобрени 925 работни места. От тях 321 са за пълен работен ден. Близо половината от заявките от публичния сектор са за 6-часов работен ден, а 172 - за 4-часов работен ден. Длъжностите за непълно работно време са свързани с дейности, зависими от атмосферните условия, както и такива, насочени към услуги на населението или изискващи по-тежък физически труд.
Подборът на безработните, които ще се включат в програмата, ще приключи на 30 август. Приоритетно ще се осигурява заетост на продължително безработни, безработни младежи, както и безработни, които получават социални помощи или са с основно и по-ниско образование и без професионална квалификация.
Програмата е насочена и към икономически неактивни, включително обезкуражени лица, които ще могат да участват в нея след регистрация в бюрата по труда.
Одобрените от работодателите ще бъдат назначени от 1 септември след проведено от специалистите в бюрата по труда мотивиране за активно включване в трудова заетост.
Финансирането на пилотния етап на програма „Работа“ е 2 млн. лв., които са осигурени чрез оптимизация на бюджета на Министерството на труда и социалната политика.
Със средствата ще се покрият разходите на работодателите за трудово възнаграждение и осигуровки.
Наетите по програмата ще изпълняват различни дейности в частния сектор или общественополезни дейности към общините като ремонт на обществени сгради, комунално-битово обслужване, поддържане на недвижимо културно наследство или оказване на услуги на населението.


1,9 млрд. евро достигат преките чуждестранни инвестиции у нас към края на март
Нидерландска мощ на Томас Бриджуотър срещу белгийския нокаутьор Асдрен Гаши
21 май - курортът "Св. св. Константин и Елена" празнува!
НСИ: Повишава се заетостта в страната
Проф. Светла Янчева е новият изпълнителен директор на БАБХ
JPMorgan: Има огромно търсене на AI
StanChart ще смени с AI 15 хиляди души
Протоколите на Фед показват още сигнали цза повишение на лихвите
Тръмп каза, че не бърза за сделка с Иран
Как Тръмп прекрати данъчните проверки срещу себе си и бизнесите си
Най-бързият сериен пикап в света вдига 100 км/ч за 3,4 секунди
Ръчните скорости изчезват от пазара по-бързо от дизелите
Китайските коли са кошмар за японците в Европа
Историята на Лада в Германия приключи след 50 години
Сблъсък унищожи две суперколи на Lamborghini
МВР конфискува стоки за близо 215 хиляди евро от Златни пясъци
Енергийният министър: Стартираме детайлен одит в дружествата
Съдът спря решението за провеждане на референдума за завода за барут в Карлово
След атаките над Москва: Пропагандисти призоваха Зеленски да бъде убит ВИДЕО
“Възраждане": Правителството да отмени последното решението на кабинета “Желязков”