Пазарът на билки в България надхвърля 15 млн. евро, а годишният добив е 5 хил. - 6 хил. тона. От тях около 80% са диворастящи и 20% - култивирани. Това каза Десислав Дионисиев, основател на компанията „Биопрограма”, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Той посочи, че тенденцията култивираните билки да намаляват се дължи на факта, че българската селскостопанска политика е насочена основно към производство на базови храни.
Според Дионисиев е необходимо да се осъзнае ролята и мястото на билкарството като дейност, която връща хората в селата и малките градове. Той коментира и пазара на чай в България.
"Нашата компания се стреми да обхване процеса от самото начало, защото у нас има големи проблеми с качеството. Има известно задържане при продажбите, което на базата на намаляващото население е нормално."
България изнася много билки в Европа не защото тук няма интерес към тях или нямаме местни производства. Просто потенциалът на българското билкосъбиране е много голям и надхвърля далеч възможностите за изкупуване в страната. Това каза Марлена Стояновска, председател на Българската асоциация на билкарите и гъбарите. Тя призова към промяна в законодателството, както и повече действия от страна на НАП за проверки по билкоизкупвателните пунктове.
Целия разговор може да гледате в сайта на Bloomberg TV Bulgaria


Защо е важно да зареждаме резервоара догоре
Размразяват проект от служебното правителство на Радев от преди 3 г.
Министър Илин Димитров събира бизнеса и институциите в Съвет за реформи в туризма
Окошариха двама младежи с дрога
Променят маршрута на градския транспорт във Варна на 24 май
Украйна и съюзниците ѝ стават все по-уверени, че руската инвазия губи инерция
Пазарите в САЩ не търгуват реалността, а очакванията, визията за AI ги подкрепя
Предупреждението на Иран: Атаката срещу АЕЦ в ОАЕ е била извършена от Ирак
Кои ще станат милиардери след IPO-то на SpaceX
Куба няма много време, за да избегне американски удар
Сензация - Suzuki задминава Honda по продажби
Нова Tatra Phoenix излиза във версия с 8x8
Шокираща оферта - 260 000 евро за паркомясто
Honda показа най-екстремната Civic Type R
Citroen потвърди: 2CV се завръща като EV и ще струва 15 000 евро
"Проект Мухоловка": НАТО се готви за война срещу дронове близо до Беларус
7 знака, че мъжът е с вас заради парите ви
Бела Хадид обра точките по прозрачна рокля в Кан
Хитът на сезона: Квадратни деколтета