За да се оправи здравеопазването, трябва твърда ръка, заяви бившият министър на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски пред BloombergTV Bulgaria. Според него справедлив начин на разпределение на парите, а справедливостта не търси политическа принадлежност.
"Трябва да има централизирани търгове. В момента имаме над 450 млн. лева задължения на болници - просрочени и текущи. Трябва твърда ръка и няма какво да си играем на демокрация. Трябва да има справедливост", каза Гайдарски.
За него здравеопазването е недофинансирано и направи сравнение с бюджетите за здраве в Словения (при 2 млн. население, 5 млрд. евро) и Словакия (при 5 млн. население - 7 млрд. евро).
"България при население от 7 млн. има 3,5 млрд. лева, което е под 2 млн. евро здравен бюджет", отчете бившият здравен министър.
Той посочи още, че кадрите в здравеопазването не могат да бъдат задържани при положение, че младите лекари в България започват със заплата от около 700 лева, а на Запад стартират с 4 000 евро. "Затова излизането от този тежък за здравеопазването момент минава през повишаване на заплатите", каза Гайдарски.
Санитарният минимум относно съотношението между медицински сестри и лекари в здравеопазването е три към едно, припомни той, а към момента то не само е едно към едно, а и по последни данни дори пада под това ниво. Една от причините за това е закриването на множество медицински училища в Русе, Враца и др.
Още от коментара на проф. Гайдарски можете да откриете на сайта на телевизия Bloomberg TV Bulgaria


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Жилищата в Гърция стават все по-недостъпни въпреки ръста на минималната заплата
Третият етап на Тур дьо Франс ще се проведе без зрители
Русия разработи необичайна защита за бронирани машини
Директорът на ЦРУ предупреди за огромната заплаха от AI кибероръжия
Никола Цолов: Отличните стартове са моето основно оръжие този сезон
преди 9 години Айде и тоя.....В този сектор се крадат милиарди всяка година и този **** пее мантрата на крадците - сектора бил недофинансиран. И още 3 милиарда да налеят в сектора при толкова крадци пак няма да е достатъчно. Защо толкова ви пречеше НЗОК да признае направен разход срещу лична идентификация на пациента посредством пръстов отпечатък? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Който иска на запад знае начина . Съмнявам се че проблема е само във финансирането . В България имамного свестни лекари които получават и добри пари . Има и много некадърници които изнудват за пари . Важното е да има желание да учи . Всичко друго идва само . отговор Сигнализирай за неуместен коментар