През 2014 г. е имало над 10 хил. круиз пасажери от България, а за 2015 г. се очаква ръст от минимум 10%, без да са включени децата до 18 години, настанени в една каюта със своите родители, посочват от Българското круиз общество.
Според организацията два новопоявили се икономически фактора ще окажат решаващо влияние върху планирането на круизни ваканции занапред. Първият е вече поскъпналия долар и възможностите за продължаващото му покачване спрямо еврото. На второ място се нарежда сериозният спад в цените на петрола.
От една страна силният долар ще стимулира изходящия туризъм на американски граждани към Европа. От друга страна ще възпира европейските туристи да пътуват за САЩ.
Ниските цени на петрола също ще окажат натиск върху понижаването на цените на самолетните билети, включително към Европа. Това пък ще улесни посещенията на неевропейци на континента.
За пазара на круизи в Средиземно море, Канарските острови, Балтийско море и Норвежките фиорди, които са основна дестинация за голяма част от европейците и българите, това означава, че клиентите от континента ще се състезават все по-трудно за каютите, налични на ограничения брой кораби в Европа. Причината за това е, че много по-голям брой американци и хора от други континенти ще искат да се включат в круизна ваканция в Европа тази година.
Повишеното търсене на круизи се потвърждава и от значително по-малкия брой промоционални оферти, които куризните линии предлагат в момента. Ранното планиране и за Европа става все по-важно, допълват от Българското круизоОбщество.
За българския пазар една част от круизните линии са базирали своите цени в евро, докато други – в долари. Тези, които са в долари, са доста по-скъпи за страната в сравнение с тези, които са в евро.


Ето къде няма вода във Варна днес
Виц на деня - 07 юли
Времето днес: Слънчево, с температури до 29°
Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Как Испания изпревари Южна Корея, без да разчита на изкуствения интелект
Петролът поскъпва след нови удари по кораби в Ормузкия проток
Загубите при акциите продължават поради слабостта на технологичните компании
Ракети, дронове, ПВО: Как върви превъоръжаването на Европа
Рекордната печалба на Samsung не успява да впечатли след ралито на AI чиповете
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Джордж Клуни ще вземе „Златен лъв“ във Венеция
Променя се временно движението в столичния ж.к. „Люлин“
Цяла Куба е без ток заради мистериозна авария
Левски - Борац днес на видеостена с кебапчета и бира