Лихвите по новите депозити на населението са на 19-месечно дъно от 5,41% през май 2010 г., а новосключените депозити на фирмите са на 25-месечно дъно от 4,26%.
Това би трябвало да означава, че банките плащат по-малко лихви по депозитите, без да получават по-малко лихви по кредитите, защото там лихвите по старите кредити не са намалявани. И като цяло нетният лихвен приход би трябвало да расте.
На практика обаче през май 2010 г. нетният лихвен приход на банките е 238 млн. лв. и намалява с 2,4% на годишна база, показват изчисления на Investor.bg на база данните на БНБ. Това е вторият месец със спад на нетния лихвен доход на годишна база, след като за април той беше минус 1,45%. За сравнение, през март имаше ръст с 1,5% на годишна база, през февруари ръст с 6,45%, през януари увеличение с 1,08%, а през декември 2009 г. повишение със 7,56% на годишна база.
Една от причините за намаляващия нетен лихвен доход е намалението на приходите от лихви с 3,28% на годишна база до 421,5 млн. лв. през май 2010 г., въпреки увеличението на кредитния портфейл с 1,44% на годишна база до 57,23 млрд. лв.
Трябва да се има предвид, че за приход се приемат само реално платените лихви, а не и начислените по лошите кредити.
Също така нетният лихвен приход трябваше да се увеличава и само поради факта, че капитала на банките е увеличен със 7% на годишна база до 9,35 млрд. лв. към 31 май 2010 г., а срещу този капитал банките не плащат лихви.
Лошите кредити са причина за начисляването на обезценки за 98 млн. лв. през май 2010 г. (ръст с 29% на годишна база), което е 41% от нетния лихвен приход.
Сред основните причини за лошите кредити са повишените в последните две години лихви по кредитите, като ръст от 1,5 процентен пункт (от 8,5% до 10% например) увеличава вноската с 18% (от 1 000 на 1 180 лв. например) по дългосрочните кредити, тъй като по тях се плащат основно лихви и се погасява съвсем малка част от главницата.
Разходите за лихви на банките в известна степен все още са високи поради сключените преди 6 месеца или 1 година депозити на високите лихвени нива. Тези депозити обаче са малко, защото основно се сключваха 3-месечни депозити, а и шестмесечните и годишни депозити ще падежират в следващите месеци и това ще окаже своя ефект върху намалението на лихвените разходи.
Въпреки намаляващия нетен лихвен разход и въпреки увеличените разходи за обезценки банките отчитат печалба от 53,2 млн. лв. през май 2010 г., което все пак е намаление с 27% на годишна база.
Лошите и преструктурирани кредити се увеличиха с нови 371 млн. лв. през май 2010 г., като ръстът на годишна база е с 218% до 5,67 млрд. лв.
Делът на лошите и преструктурирани кредити достига рекордните 14,62% от всички кредити (без овърдрафтите).
Потенциал за намаление на лихвите по депозитите в следващите месеци явно има предвид факта, че в последните месеци те намаляват, въпреки че банките майки са изтеглили 2,74 млрд. лв. от банковата система.
Това теглене е станало възможно, тъй като населението е спестило 3,34 млрд. лв., въпреки намаляващите лихви и съответно стимули за спестяване, и след като не са се появили кредитополучатели, които банките да одобрят, за да им отпуснат ресурс. Като резултат ненужните пари са върнати на банките майки.
Спестяването ще бъде още по-лесно в предстоящите месеци юли, август и септември, които са единствените в годината (заедно с юни) през които България традиционно реализира положителен баланс по текущата сметка поради приходите от чуждестранни туристи и прибирането на реколтата в земеделието.
Така банките може би ще се осмелят да намалят лихвите по старите кредити, което ще намали размера на лошите и преструктурирани кредити от текущите им нива от 5,67 млрд. лв., ще доведе до реинтегриране на провизии и до по-широка кредитна база, която плаща лихви, което пък ще увеличи нетния лихвен приход.
И докато намаление на лихвите по старите кредити може да не доведе до желаното намаление на просрочените кредити, то веднага ще намали нетния лихвен приход и не се знае кой от двата ефекта ще е по-силен и в какъв срок ще се прояви.
Това е дилемата, която банките ще се опитват да разрешат в следващите месеци и години.


Зрелищна катастрофа във Варна
Испания отново е първа по плажове със „Син флаг“
Един от мъжете, включил се в издирването на Наталия и Асен: Търсим дронове и доброволци
147 години от създаването на МВР
Григор Димитров бележи победи на "Уимбълдън"
Последният бюджет на Макрон вещае още политически хаос във Франция
Страховете от пренасищане на петролния пазар се възраждат
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Дупница обяви тридневен траур след трагедията в р. Струма
РСМ след Мицкоски: По-далеч от ЕС, по-близо до Орбан
Отмениха присъдата на пияния шофьор, обвинен за смъртта на Йордан Бозуков
Мъж е с прерязана ръка след трудова злополука в Разградско
Хотелиери и ресторантьори в Созопол: Сезонът започна повече от успешно
преди 15 години Виж с колко нарастват кредитите от Януари до сега и с колко депозитите. От друга страна банките заменят външно кредитиране (в много случаи доста евтино) с локални депозити, които им оскъпяват привлеченият ресурс като цяло. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Новите нямат нищо общо. Новите депозити са повече, защото са краткосрочни и се ролват всеки 1 или 3 месеца. Това не променя фактите, а те са.Кредитите се увеличават с 1,44% до 57 млрд. лв.Собственият капитал расте със 7% до 9.4 млрд. лв.Привлечените средства общо се увеличават само с 0.65% до 60.15 млрд. лв. (логично ще растат по-бавно, защото банките заместват депозити с капитала си от печалбата през 2009 г.).Общо депозитите се увеличават със само 0,94% на г. база до 53.11 млрд. лв. към 31 май 2010 г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Марияне, нетният лихвен доход на банките намалява поради една елементарна причина - привлечените депозити нарастват много по-бързо от новоотпуснатите кредити. отговор Сигнализирай за неуместен коментар