Ликвидаторът на фонда на Бърнард Мадоф – Ървинг Пикард, спечели най-голямата си победа по случая досега, след като сключи споразумение с наследниците на дългогодишния приятел на Мадоф – Джефри Пикауър, да върнат 7,2 млрд. долара, спечелени от измамната схема, предаде Ройтерс.
Със споразумението възстановената досега на жертвите на измамата сума достига близо 10 млрд. долара.
Пикауър беше намерен удавен в басейна си през октомври 2009 г., като причина за смъртта му е бил сърдечен удар. Пет месеца по-рано Пикард го обвини, че е получавал изключително високи приходи от инвестицията си и контрола върху някои от сметките на Мадоф от края на 70-те години до разкриването на схемата.
Сегашното споразумение е постигнато със съпругата на Пикауър – Барбара. Сумата, която ще бъде върната, е цялата печалба на Пикауър от измамата.
Пикард е заявил, че възможно най-скоро след одобряване на споразумението от съд по фалитите в Ню Йорк, което се очаква да стане следващия месец, ще започне разпределяне на средствата сред измамените от Мадоф инвеститори.
72-годишният Мадоф излежава присъда от 150 години затвор, след като се призна за виновен през март 2009 г. в организирането на международна схема за измама, която се оценява на около 65 млрд. долара за последните две десетилетия.
Пикард заведе дела срещу няколко големи банки през последните месеци за възстановяване на средства на инвеститори.
Сред тези банки са UBS AG, HSBC, JPMorgan Chase & Co, Citibank, Natixis, Fortis Prime Fund Solutions Bank (Ireland) Ltd, ABN AMRO Bank NV, Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, Nomura и Merrill Lynch. С някои от финансовите институции са постигнати споразумения, но други смятат да се борят срещу предявените им искове.
Едно от делата е срещу австрийската банка Bank Medici, създадена от Соня Кон.


Започва юлската кампания за кръводаряване във Варна
Колко струва един ден на морето?
Фестивалът на уличните изкуства 6Fest с първо издание във Варна този уикенд
Анализ: От 877 км магистрали у нас, в добро състояние са едва 49%
Путин заяви, че Русия вече контролира изцяло Луганска област
На мушката на Ердоган са не само политическите му опоненти
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Ferrari 550 с атмосферен V12 се завръща в нов вариант
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Тръмп се подигра на Тейлър Суифт в навечерието на сватбата ѝ
Украинските дронове удариха петролен терминал в Санкт Петербург ВИДЕО
"Стига да няма недостиг на бира“: Руснаците борят бензиновата криза с мемета СНИМКИ
Президентът Йотова поздрави Тръмп и американския народ за празника
2,6 по Рихтер е усетено в Разград тази нощ