"Тошиба корпорейшън" потвърди, че ще започне изграждането на 10-мегаватов соларен парк в България, който се очаква да влезе в експлоатация през 2011 г. Това стана ясно по време на срещата на министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков с Норио Сасаки, президент и изпълнителен директор на японската корпорация в рамките на посещението на българската правителствена делегация в Япония, съобщиха от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Соларната централа, която ще се намира край Ямбол, ще струва около 4 млрд. йени (37,6 млн. евро) и ще захранва с електроенергия около 2000 домакинства. Въпреки първоначалните планове за привличане на други съинвеститори от "Тошиба" сега обявиха, че планират да осъществят инвестицията самостоятелно. Компанията обмисля реализиране и на други подобни проекти в България, както и придобиването на местни фирми с опит в построяването на такива съоръжения.
В петък японският бизнес вестник Nikkei съобщи, че "Тошиба" планира съвместно с други японски компании инвестиция в соларен парк в Ямбол на цена над 100 млрд. йени (1,2 млрд. долара). Информация за подобни планове се появи още миналата година, като цитираната тогава от Ройтерс инвестиция съвпада с оповестената днес - около 4 млрд. йени.
Министър Трайков и Норио Сасаки са обсъдили и възможностите за сътрудничество в областта на енергийната ефективност и участието на „Тошиба“ в проекти за повишаване на ефективността при преноса и разпределението на електрическа енергия посредством внедряването на т.нар „умни мрежи” в България.
С висшия мениджмънт на "Тошиба", която е акционер в американската "Уестингхаус", Трайчо Трайков разговаря за най-новите технологични разработки на компанията и свързаните с нея дружества в областта на ядрената енергетика и производството на ядрени турбини, както и възможностите за изграждане на нови модерни ТЕЦ в България.
В присъствието на министър Трайков "Тошиба корпорейшън" и "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) подписаха Меморандум за разбирателство и сътрудничество за енергийно развитие, който предвижда съвместна реализация на проекти в сферата на енергетиката и енергийната ефективност. Предвижда се "Тошиба" да подпомогне българската страна при провеждането на предпроектни проучвания на ключова инфраструктура.
„Двустранните проекти в областта на фотоволтаичната енергия и възобновяемите енергийни източници да станат добър пример за това още японски инвеститори да вложат парите си в България”. Tова заяви премиерът на Япония Наото Кан по време на съвместните изявления с българския министър-председател, който е на работно посещение в Токио.


Премахват сухо дърво на ската в близост до заведение на крайбрежната алея
Седмичен хороскоп 15 юни - 21 юни 2026
МЗ е дало съгласие за теглене на нов заем от МБАЛ "Света Анна" във Варна
Кола се блъсна в крайпътен стълб до "Евксиноград"
Областният управител на Варна: Незаконните постройки в Баба Алино трябва да бъдат съборени
Китай вече действа срещу AI шока върху заетостта, САЩ още нямат план
Мъск и Сейлър тестват силата на пазарната еуфория
Средните сили търсят начин да не изостанат в AI надпреварата
Тръмп и Моди се опитват да възстановят отношенията си след ударите на САЩ
Vanguard сложи край на 20-годишното царуване на BlackRock на ETF пазара в САЩ
Шефът на НАТО изненада с избора на лична кола
Не всичко е електричество - Skoda готви нов Karoq с ДВГ
Новият регламент за накладките изправя Европа пред сериозен проблем
Льо Ман: Какво трябва да знаете за най-великото автомобилно състезание?
Lexus пусна дезодорант за крака в автомобила
Антон Кутев: Нашата цел е да извадим държавата от този свръхдефицит
Нова ера в енергетиката: заработи първият в света голям водороден двигател
Тежка катастрофа край Шипка: един загинал и двама ранени при сблъсък на мотори и автомобил
"Фидес" преизбра Орбан за лидер
преди 15 години Абе 1,2 млрд. $ е целия бюджет за инвестиране в Европа. Спрете да подскачате, тези пари не са предназначени изцяло само за България. (е за ПР-а на ББ звучи добре) За момента Тошиба имат 50 милн. евро инвестиция в България. Може да я увеличат, но не и 1,2 млрд. $ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Тея са откачили!!! В Ямбол...ще ги окрадат . В тоя град не трябва и хартия от закуска да хвърлиш ще я откраднат във въздуха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 15 години Тези 2000 домакинства по каква цена ще плащат електроенергията за kWh, че не ми стана ясно? Защото китайските панели са много по-евтини от немски, японски и пр. отговор Сигнализирай за неуместен коментар