Руската централна банка (РЦБ) понижи водещата си лихва с 0,5 процентни пункта до 9,25 на сто, предаде ТАСС, позовавайки се на съобщение на банката в края на днешното ѝ заседание по паричната политика.
„Съветът на директорите на РЦБ реши да понижи водещата лихва до 9,25 на сто на годишна основа", се отбелязва в комюникето на регулатора.
РЦБ отбелязва, че инфлацията се доближава до целевото равнище от 4 на сто и се запазват очакванията за неин спад, както и за възстановяване на икономическата активност. В същото време инфлационните рискове не са отминали напълно, подчертава банката.
Според централната банка за поддържането на склонността към спестяване и тенденцията към устойчива инфлацията под влияние на ограничения от страна на търсенето трябва да се предприема умерено затегната парична политика.
В същото време в прессъобщението се подчертава, че оценката на регулатора за възможното общо понижение на основния лихвен процент до края на 2017 г. не се е променила.
РЦБ прогнозира увеличение на брутния вътрешен продукт (БВП) за 2017-2019 година дори в условията на консервативния сценарий за динамиката на цените на петрола, се допълва в комюникето на регулатора, публикувано след днешното заседание на съвета на директорите.
„Като имаме предвид сегашната динамика на възстановителните процеси и нарастване на устойчивостта на икономиката към колебанията на външноикономическата конюнктура, РЦБ очаква увеличение на БВП през 2017-2019 година дори в условията на консервативния сценарий за динамиката на цените на петрола", отбелязва банката.


Учени предупреждават: Само климатикът не може да се справи с екстремните горещини
Съветник на Илияна Йотова спаси дете в Гърция
Времето утре ще бъде предимно слънчево
От 1 август: Вдигат доходния праг за получаване на детски надбавки
Изтича старият петгодишен договор за сметопочистването на Варна
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Сривът на един крипто токен показва мащаба на заплахата от AI хакерство
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Етна изригна отново и наруши полетите в Сицилия ВИДЕО
Производството на прочутото вино на Санторини се срина
Захарова: Зеленски не се нуждае от украинци, живи или мъртви
История на надеждата: Куче оцеля осем дни под руините след земетресенията ВИДЕО
преди 9 години колко жалко, че ги нема Кухао, Стоен и Гошо Шуменски да ни обясняят как Расия щяла да фалирга и взимали по 100 леа пенсии кат в Столипиново .... що и ние не фалираме кат тях незнам ..... Дааам нещо пропагандата през 2014та не стигна ше треа да попишат за още стотинки, че иначе ше пукнат от глад наще НПО педдали Тръмплина кат ореже "помщта за държавите" .... :))Russian foreign reserves reach highest level in 28 monthshttps://***.rt.com/business/386436-foreign-reserves-russia-bank/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар