Компанията за безалкохолни напитки Coca-Cola Co заяви в четвъртък, че планира да продаде девет производствени съоръжения на три от най-големите си независими бутилиращи компании в опит да се раздели с активите си с нисък марж и да намали производствените си разходи в САЩ, съобщава Ройтерс.
Бутилиращите компании, Coca-Cola Bottling Co Consolidated, Coca-Cola Bottling Company United и Swire Coca-Cola USA, ще придобият девет завода, оценявани на около 380 млн. долара от Coca-Cola Refreshments, която Coke създаде, след като купи най-голямата бутилираща компания в Северна Америка през 2010 г.
Освен това Coke заяви, че и четирите юридически лица, заедно с оперативната група на Coke за Северна Америка, ще създадат нова група за доставки, за да взимат заедно решения в области като нови опаковки и покупки на нужните продукти. Новата група ще формира около 95% от производствения обем на компанията в САЩ.
Най-големият производител на газирани напитки се опитва да се справи с забавящия се темп на продажбите в САЩ. Тя продава бутилиращите си операции, които отчасти са свързани с доставката на продуктите ѝ на търговските вериги, на франчайзи, за да се отдръпне от капиталоемкия бизнес за разпространение с нисък марж.
Досега обаче компанията не бе продавала заводи, където концентратът се комбинира с други съставки и се бутилира. Продажбата на заводите, които произвеждат газирани напитки като Coke, Sprite и Fanta, се очаква да приключи между 2016 и 2018 г., заяви Coca-Cola.
„Продавайки производствени заводи, очакваме Coke да генерира висока възвращаемост на инвестирания капитал, след като капиталовата ѝ база намалее и да получи известна сума, която да реинвестира и да върне на акционерите, заяви Бони Херцог, анализатор в Wells Fargo.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
София сред най-евтините европейски градове за уикенд туризъм