Цената на златото се повиши в петък до най-високото си ниво от над един месец, след като докладът за заетостта в САЩ отправи смесени послания за състоянието на трудовия пазар в икономика номер едно, съобщи Investing.com.
Данните на практика дадоха поредно основание за намерението на Федералния резерв на САЩ да повишава постепенно лихвите. Ръстът на заетостта в САЩ се е забавил до 138 хил. нови позиции, което беше и под очакванията за 185 хил. нови работни места. От друга страна, безработицата продължава да се понижава до 16-годишно дъно от 4,3%.
Златото с доставка през юни поскъпна в петък до 1 278,77 долара за тройунция на платформата Comex в Ню Йорк, като ръстът възлезе на 0,93%. Стойността беше най-високата от 25 април.
Седмичното поскъпване при златото възлиза на около 1% по данни на FactSet и е четвъртото поредно седмично повишение.
Доларовият индекс се понижи в петък с 0,57% до 96,61 пункта, което е най-ниското ниво при затваряне от изборите на 8 ноември миналата година.
Investing.com посочва, че обикновено златото и доларът се движат в противоположни посоки. Поевтиняването на долара прави златото, което е деноминирано в щатската валута, по-привлекателно за притежателите на други валути.
Според трейдърите има 88% вероятност Федералният резерв да повиши лихвите с 25 базисни пункта на следващото си заседание, което приключва на 14 юни.
Златото е чувствително на повишения на лихвите, защото така се увеличават пропуснатите ползи при притежанието на ценния метал, който не носи доходност.
В петък среброто поскъпва с 1,56% до 17,55 долара за тройунция, а медта записа спад от 0,44% до 2,57 долара за паунд.
Към 10:10 часа българско време в понеделник златото се търгува с лек ръст от 0,16% до 1 282,27 долара за тройунция.


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Обръща ли се вълната у дома срещу президента Зеленски?
Око-Флекс поведе Левски към разгром с 6:0 срещу Спартак Варна
В кадър: Пожар избухна между "Младост" и "Малинова долина"
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас