Българските фирми инвестират най-малко в облачни услуги в сравнение с конкурентите от ЕС, става ясно от данни на Евростат, публикувани днес.
Освен да изграждат и разширяват собствената си ИТ инфраструктура, компаниите имат възможност да ползват облачни услуги, предоставяни от други участници.
През 2016 г. практически всички фирми в ЕС (97%) имат достъп до интернет.
Сред тях 22% заплащат за облачни компютърни услуги. Това е леко повишение в сравнение с 2014 г. (19%).
Отчита се значително по-висок дял сред големите компании (45%), в сравнение с малките и средните предприятия (21%).
Заплащането за облачни услуги през 2016 г. е била най-разпространено във Финландия (57%), Швеция (49%) и Дания (49%). По този показател със 7% България е последна в класацията на страните от ЕС.
Същевременно една трета (32%) от гражданите на ЕС, които са заявили в анкета през 2016 г., че са ползвали интернет в последните три месеца, казват, че са ползвали облачни услуги.
Сред страните членки делът на потребителите на облачни услуги варира от малко над една пета в Полша (21%) до почти половината интернет потребители в Швеция (48%).
С 24% България е сред страните по-назад в класацията. Същия резултат имат и Германия, Франция и Латвия.


Тежка катастрофа с пострадали майка и дете на пътя Бургас-Варна
Психиатър за Асен: Добре е познавал детето, емоционално е успял да се сработи с него
Условията за туризъм в планините са добри
Слънчево, но с краткотрайни валежи на места днес
Кафето няма да поскъпва за потребителите, климатът влияе върху борсовите цени
SpaceX е боклук. Това казва пазарът на облигации
Българските стартъпи се очаква да привлекат над 230 милиона евро инвестиции
Петролът се колебае, докато ОПЕК+ сигнализира за по-високи доставки
JPMorgan срещу Goldman Sachs в спора за капиталовите правила
Volvo на милион километра търси нов собственик
Автомобилна революция в Китай – 8 марки останаха без лиценз
Нов лидер по продажби в САЩ шокира Ford и Toyota
Близо половината шофьори не харесват мултимедийните системи
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Индустриални роботи решават проблема с недостига на персонал
ПСС предупреждава: Времето в планините се влошава следобед
Властите са озадачени: Мистериозни сфери изплуваха на плажове в Австралия ВИДЕО
Психиатър за издирването на Наталия: Ще се грижи за детето, това ще е неговата разменна монета
преди 8 години Аз си вадя хляба с това, че вадя фирми от "облака". Този процент е показател за нищо. ИТ компаниите са се понапълнили с доста паразитни decision maker-и. отговор Сигнализирай за неуместен коментар