IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ив. Нейков: Пазарът на труда ще се възстанови след не по-малко от 10 години

Дотогава трябва да намерим решение за огромния брой неквалифицирани хора, които кризата ще изхвърли от пазара, смята бившият социален министър

08:30 | 25.09.12 г. 15
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Иван Нейков.</em> <em>Снимка: Investor.bg</em></p>

Иван Нейков. Снимка: Investor.bg

- Според вашето експертно мнение до колко време може да се възстанови пазарът на труда до нивата, на които беше преди кризата? 

Не по-рано от десет години, и то не на тези нива, на които беше. Самият пазар на труда ще бъде по-добър, защото бъдещите служители ще са много по-конкурентоспособни, но през този период трябва да решим какво да правим, за да помогнем на тези, които са нискоквалифицирани. Във всички случаи това е реалистичният срок. Съществува едно неписано правило, че колкото години потъваш, двойно повече ти трябва, за да изплуваш.

- Доколко и с какви мерки може да се влияе на доходите в частния сектор?

Всичко е в ръцете на самите работници и тяхната производителност. Колкото са по-производителни, толкова по-високи доходи ще има предприемачът, а оттук и работниците. Тук отново стигаме до омагьосан кръг, защото няма как с ниска квалификация, или с единствена квалификация, човек да бъде сигурен за това, че ще му предложат високи доходи. Пътят е към придобиване на няколко квалификации и непрекъснатото им поддържане на много високо ниво. Тогава работодателят започва да става в много по-голяма степен зависим от висококвалифицираните работници. В другия случай служителите са нискоквалифицирани и те зависят от волята на работодателя.

- Като че ли за първи път сезонният характер на пазара на труда не се прояви това лято?

Действително през тази година за първи път сезонната заетост не показа онзи положителен ефект, на който сме свикнали. Негативна тенденция обаче е, че броят на заетите дори през летните месеци намаля. Можем да си обясним този феномен с това, че ако наистина излизаме от кризата, то това се случва с цената на по-малка необходимост от работна сила, тоест няма да има нужда от толкова работници след кризата, колкото е имало преди нея.

Тревожно е нарастващото напрежение сред бизнеса, защото влизаме в предстоящия зимен сезон с по-малка активност, отколкото излязохме от предишния. А това е сигнал за нелеко бъдеще.

- Какви са очакванията ви за следващите месеци?

И през тази есен ще продължи тенденцията от предишни години на отделни конфликтни сектори без обаче да има потенциал за общонационален конфликт. Възможно е да има потенциал за по-дълбоко напрежение в някои от тези сектори. Във всеки случай напрежението ще определи позицията на много хора на предстоящите парламентарни избори и няма да носи потенциал за драматичен сблъсък.

Земеделието се очаква да бъде един от новите конфликтни отрасли, като се има предвид покачващите се цени на горива, фуражи, храни. Факт е обаче, че в родното земеделие предприемачите са много по-организирани, отколкото наемните работници. И вероятно протестите ще бъдат не толкова от работници, а от работодатели. Зимният сезон ще бъде труден и за сектора на транспорта, защото там възможностите за маневри намаляват, заради непрекъснатото повишаване на цената на горивата, което означава и нови разходи на предприятията. 

Друг критичен отрасъл е строителството, но той не носи конфликтен потенциал, защото данните показват, че скоро този отрасъл няма да се възстанови. Ще наблюдаваме събитията и в хранително-вкусовата промишленост, защото има сериозни сигнали за ценовите нива на храните, което означава намаляване на потреблението на продуктите на тази индустрия, а това означава и нови съкращения.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:33 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 11 години
Да допълня : и в предприемчива култура , липсата на образование по предприемчиво ражда страхливи хора
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 1
Боян
преди 11 години
Проблема е изцяло в образованието, в момента на пазара излизат абсолютно неграмотни младежи можещи единствено да пушат цигари, да пият и т.н. Мислят се за нещо голямо и не им се работи нищо където се изискват някакви умения, физически труд или заплащането е ниско (за тях под 500 лева дори не е заплата). Така че с хора които си мислят, че някой им е длъжен да им дава, а не търсят начин да заработят някакви пари ще е така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 0
Rumyana88
преди 11 години
Безработицата в БГ до 29год. е 34%-данни Евростат.През 2012г. въприки временната заетост по черноморието Безработицата се увеличава,защото няма чуждестранни инвестиции.Как да има?БГ е на първо място по корупция вЕС-данни годишен доклад на "Прозрачност без Граници"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 8
STRAHO
преди 11 години
Не е съвсем така ! А кой ще потребява стоките и услугите на инициативните Българи !? Милиардерите и милионерите ли!? Колко и какви стоки и услуги бихте им продали ? :)..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 3
hellwitch
преди 11 години
Голямата грешка в мисленето на един социалист:Дай да дадем и да помогнем на необразованите и неграмотните?!?Съдбата на давещия се е в неговите ръце. Никой не трябва да им помага. Те сами трябва да усетят необходимостта да се образоват и квалифицират. Докато такива като този тук дундуркат разни лентяи, които не са учили то тези хора само ще се увеличават. Без стимул да се развиват и да работят няма да се подобри положението им. А само ще си отглеждаме още хрантутници на държавната хранилка.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още