В последните седмици се засилват слуховете, че Гърция ще напусне еврозоната. Идеята за отказ на Атина от еврото има своите привърженици и противници, водят се и спорове доколко разпадът на еврозоната би бил процес, възможен за контролиране.
Интересно е обаче да се анализират ефектите от отказа на Гърция от еврото върху пазара на недвижими имоти, пише онлайн изданието themovechannel.com.
Според Рос Михаелидис, брокер на недвижими имоти от о. Крит, връщането на Гърция към драхмата ще облагодетелства чужденците, които са инвестирали в имоти в страната.
„По мое мнение това ще е добре за чуждестранните собственици, които получават доходите си в британски лири или евро. Заради обезценяването на драхмата те ще получат възможност да водят изключително добър и евтин живот в Гърция“, коментира той.
Михаелидис обаче признава, че връщането към драхмата сериозно ще удари по качеството на живот на самите гърци. Това според него ще засегне тежко и местния бизнес.
Майк Сондърс, маркетинг мениджър на строителната компания Snobby Homes, посочва, че въпросът с разпадането на еврозоната по-скоро всява паника и се отразява негативно на пазара на имоти в цяла Европа.
Сондърс Смята, че отказът на Атина от еврото е възможност, но не и вероятност. „Гърция ще се откаже от еврото точно толкова, колкото е вероятността Италия да се върне към лирата или Испания – към песетата“, коментира той.
Експертът цитира и резултатите от актуални проучвания, според които 77% от гърците искат да останат в еврозоната. Гръцкото население обаче е изгубило всякаква надежда, тъй като мерките за строги икономии не бяха съпроводени с изпълняване на мерки за икономически растеж, посочва Сондърс.
Робин Хейнс, директор на валутния брокер Currency Index, допълва, че ситуацията в Гърция и Европа е безпрецедентна. Според него няма начин да е отигран евентуален отказ на Атина от еврото.
Хейнс посочва, че е трудно да се прогнозира как връщането на Гърция към драхмата би засегнало другите европейски държави.
Що се отнася до пазара на имоти и туризма, Хейнс посочва, че купувачите ще имат достъп до евтина недвижимост и изгодни ваканции. Той допълва, че имотите, собственост на чужденци, със сигурност ще изгубят стойността си от гледна точка на международния пазар и излизането от инвестицията ще бъде болезнено за собствениците.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението
преди 14 години Като гледам цените в северна Гърция май само на нас ни е проблем излизането на Гърция. Може да са паднали цените там ама дори и сега са къде напред от нашите. Морето, плажовете и слънцето остават. Естествено е някой да загуби от гръцките имоти, но не и дългосрочно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Значи да чакаме още, а?А дано, че много ми се ще нещо там.Обаче миналата година гледах една къщичка за 100 х евро, сега е 140 ,като не са продали почти нищо от комплекса, не знам как я правят тази математика маляките. отговор Сигнализирай за неуместен коментар