Министерството на отбраната на Украйна планира да генерира приходи в размер на до 9 млрд. украински гривни (1,13 млрд. долара) от продажбата на пустеещи военни градчета*, съобщи директорът на отдела за реализация на ненужното имущество на министерството Александър Черпицкий, цитиран от украинското онлайн издание rbc.ua.
По думите му тази сума може да бъде достигната само ако имотите се продават със земята, иначе приходите ще възлязат на около 1 млрд. гривни (около 125 млн. долара). Действащото законодателство в страната обаче не позволява продажбата на военни имоти заедно с терените, върху които са разположени. Очаква се скоро в парламента да влезе законопроект относно възможността да се предлага за продажба земя.
В списъка с недвижими имоти, които подлежат на продажба, към момента са включени 412 напълно освободени военни градчета с обща площ над 30 хил. хектара. Освен това частично са освободени още 338 градчета, които заемат над 20 хил. хектара. Предвижда се да бъде направена инвентаризация на военните имоти за една година, при която да бъдат определени площите на терените, точното им местоположение, статут и предназначение. Едва след това излишните имоти ще бъдат обявени за продажба.
Към 1 септември 2010 г. към украинското министерство на отбраната се водят 1875 военни градчета с обща площ над 531 хил. хектара. За последните 4 години броят на военните градчета под управление на ведомството са намалели около два пъти.
Миналата година Латвия обяви на търг бивше военно градче с начална цена от едва 153 хил. лата (около 306 хил. долара).
*Понятието „военно градче“ се въвежда през 1977 г. в бившия СССР. Има се предвид комплекс от сгради и съоръжения, които се използват за разполагане на военни части и настаняване на военнослужещите.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението
Хали Бери предизвика фурор по прозрачен черен бански
Полша дава на Украйна последните си прехващачи Patriot: Какво остава за защитата на страната?