IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ново бъдеще за БДЖ "Товарни превози"?

Вижте коментарите на представители на железопътния бранш за новия обрат в държавната политика за приватизацията на товарното звено на железницата

12:57 | 30.05.13 г. 36
<p>
	Снимка: <em>stock.xchng</em></p>

Снимка: stock.xchng

Вече втора година темата "за" или "против" приватизацията на БДЖ „Товарни превози“ е сред най-конфликтните в сектор "Транспорт". Правителство на ГЕРБ залагаше много на раздържавяването и се надяваше продажбата да помогне за оздравяването на холдинга. Докато правителството на Орешарски, по-малко от час след като взе властта, очерта ново бъдеще за товарното звено, далеч от хоризонта, към който управлението на ГЕРБ се целеше.

Вчера новият транспортен министър Данаил Папазов заяви, че правителството ще прекрати приватизацията на БДЖ "Товарни превози". Като аргумент той посочи, че така ще се запазят много работни места на железничари.

Разумен и логичен ход ли е спирането на продажбата? Мненията на специалисти от железопътния сектор, с които Investor.bg се свърза дават положителни сигнали за бъдещето на БДЖ.

Сименон Ананиев,  председателят на Асоциацията на българските железопътни компании и член на комисията по транспорт към БСП, смята категорично, че приватизацията на "Товарни превози" ще бъде спряна. По негови думи БДЖ ще изгуби много от раздържавяването, тъй като "Товарни превози" само по себе си е печелившо. "Това е едно много разумно решение. Ако товарното звено бъде продадено, ще дойдат приходи от близо 100 млн. лв., но пък ще се изгубят близо 1 млрд. лв.", коментира той, като уточни, че става въпрос за последващите ползи от БДЖ, които страната ни ще извлече, ако "Товарни превози" остане в състава на холдинга.

"Железниците в Европа явно ще си останат държавни. И в други държави се наблюдават подобни случаи, при които приватизационните процеси биват спирани", обясни Ананиев.

Подобно е и мнението на председателя на железничарския синдикат Петър Бунев. Той също се съгласи, че продажбата на БДЖ "Товарни превози" трябва да бъде спряна, като една от мерките за пълното оздравяване на железницата. Бунев уточни, че има разчети и анализи, които сочат, че холдингът ще успее да се справи с кредиторите си, без да се налага да продава товарното звено.

"В активите на БДЖ "Товарни превози" има много неоперативни активи, които, ако се продадат, могат да удовлетворят кредиторите. Например БДЖ притежава над 350 апартамента из страната. Направете сметка, ако се продадат всички тези апартаменти, колко голям приход би било това. Сумата от продажбата им спокойно може да бъде преведена към кредиторите", обясни подробно ръководителят на железничарския синдикат.

Той уточни, че ако "Товарни превози" остане държавно дружество, то ще може да подпомага БДЖ. "Само по себе си "Товарни превози" е на печалба. То ще подпомага връщането на заемите", уточни той.

Бунев се съгласи и с думите на новия транспортен министър Данаил Папазов, че със спирането на приватизацията ще се запазят и много работни места. По негови думи ако БДЖ бъде продадено, който и да е инвеститорът за него, ще съкрати около 1000 души.

"Ние проведохме срещи с кандидат-приватизаторите. Всички те обмисляха оптимизация на персонала и ако трябва да съм честен поне 1000 души щяха да останат без работа. Разбира се, има и такива, които вече са пред пенсия", допълни той.

Подобна позиция изрази и изпълнителният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ (НКЖИ) Милчо Ламбрев. Той увери, че спирането на приватизацията е мъдро решение, което ще помогне за оздравяването на БДЖ. По неговите думи ако „Товарни превози“ остане в ръцете на държавата, НКЖИ ще продължи работата си по нормален начин, без излишни сътресения.

„Поне няма да сме в безтегловност. Ако „Товарни превози“ остане държавно, поне ще имаме сигурността, че ще продължим да получаваме инфраструктурни такси, от които НКЖИ зависи“, посочи Ламбрев. Той дори бе убеден в думите на транспортния министър, че по този начин много работници ще запазят работата си. „В противен случай със сигурност щеше да има сериозни съкращения“, допълни той.

По-различна позиция пред Investor.bg изрази Варужан Апелян, от Асоциация „Приятели на железопътния транспорт“. Според него спирането на приватизацията на „Товарни превози“ е политическо решение, което не може да бъде коментирано в положителен или отрицателен аспект.

"Няма значение дали „Товарни превози“ ще бъде продадено  - важното е да се намери начин дружеството да стане по-конкурентно, за да отговаря на изискванията на пазара. Товарните превози не са като пътническите – при тях става въпрос единствено и само за бизнес. Няма значение дали държавата или частни ръце стопанисват товарното звено. По-важно е то да бъде по-конкурентно, за да се развива", каза той.

 

Последна актуализация: 11:34 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

20
rate up comment 12 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Аз се сещам. Печатане на банкноти и с тях дотиране на губещ бизнес. За жалост това действа 100% само в една точка на света. Иначе за нас освен да *** разходи друго не остава. А и много важно! Подвеждане под отговорност на всички управителни състави довели БДЖ до това положение. Премахване или удължаване на давността на злоупотреби и престъпления извършени с държавни активи. Никакви имунитети на държавни служители АКО делата са свързани със злоупотреби с положението им. Една работеща правораздавателна система е много добър стимул хората да си вършат работата. Обратно - големите бонуси изкривяват перспективата да се отчете дейност, макар и фиктивна или дори граничеща с беззаконието. Не бонусите, а наказанията действат стимулиращо в тази част на света. Не забравяйте каква нация сме.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 14 rate down comment 0
data
преди 10 години
Без съкращаване на персонала до нива на конкуретни компании и освобождаване от не свойствените активи няма как да има оздравяване . Първо и задължително условие за преструктурирането на една компания е преструктурирането на разходната част . Ако някой се сеща за друг исторически опит - да сподели
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 0
mathematician
преди 10 години
То това е хубаво с международния конкурс - ама както точно си представяш, че ще стане.Начи имате едно избушено предприятие. Задачата е да го направите печелившо без рязане на разходи и съкращаване на хора.От друга страна синдикатите и популистите ще скочат - "Къв е тоя мениджър, дето ще взема 20 бона заплата от БДЖ, като в същото време се съкращават хора. Дайте му 2 000 и да си гледа работата."Надявам се не си мислиш, че някой ще дойде без пари да прави БДЖ печелившо и накрая да се надява на голям бонус.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 1
data
преди 10 години
:) Абсолютно съм съгласен , НО аз на никого няма да остана длъжен ! Опитвам се да водя нормален диалог и да дебатирам като повечето хора тук са доста добре професионално подготвени и със собствено мнение . За съжаление обаче не липсват доста повърхностни хора който никога не са виждали отчет на предприятие камоли да се изказват по теми за преструкториране ! И като говорим за преструкториране - те са две : на разходната или на приходната част - обявеното забавяне на приватизацията с мотива "запазване на работни места" не се вписва в нито единия сценарии
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 11 rate down comment 2
CGY
преди 10 години
Keiretsu killer ;) В случая с БДЖ, само рязане на разходите няма да помогне, а са необходими и много други политики, които да се провеждат едновременно. Не, не искам да ти кажа това. Дори, ако зависи от мен първото нещо, което трябва да се направи, в процеса на преструктуриране е обявяване на международен конкурс за мениджърски екип със сериозни бонуси при изпълнение на програмата си. ПП: Сайтът ще е доста по- приятно място, ако поограничите партийните подмятания!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 2
data
преди 10 години
Ако знаеш от кога му се точат скрападжиите :):):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 7
Vesko94
преди 10 години
Мммм...ни най-малко! :D. Дръж ги там, където си ги скрил, че виж ли изгорят от лятното слънцe! :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 6 rate down comment 4
mathematician
преди 10 години
Както се казва - а дано, ама надали. ;)То и без това никой не иска да го купува. На първия търг само един кандидат подаде оферта. Т.е. ще продължат да си работят на загуба докато накрая не стане като ВМЗ Сопот, Кремиковци, Химко Враца и др. знайни и незнайни фалирали бизнеси.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 2 rate down comment 1
CGY
преди 10 години
Посочете кое точно е глупост и защо? Аз лично живея в свят, където тези неща са случват. Докога нашата държава ще е абсолютно несъстоятелна вече е друг въпрос, отговорът вероятно го засягате в последното изречение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 3 rate down comment 1
data
преди 10 години
А ти не се притеснявай за моите пари - те са си ок на сенчица :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още