Пътуванията на българите към Гърция не спират да се увеличават дори и в най-тежките моменти за южната ни съседка – през юли. Тогава Атина затвори банките, а местни медии съобщаваха за проблеми с доставките на продукти.
Данните на Националния статистически институт (НСИ) за пътуванията на българите в чужбина обаче показват, че през юли почти 104 хил. души са посетили южната ни съседка. Над 66,7 хил. от тях с цел екскурзия и туризъм. 33 хил. българи са били в Гърция през юли на посещение на близки, спортни или културни събития и др.
От данните на НСИ е видно, че пътуванията на българите в Гърция се увеличават с 24,4% спрямо юли 2014 година. Най-голям ръст обаче отчитат пътуванията към Великобритания – с 44,1% до 12,8 хил. души.
Най-много българи през юли обаче е привлякла Турция – почти 172 хил. души.
Като цяло българите, пътували в чужбина през юли, са 528 хил. , което представлява ръст от 16,5% на годишна база.
Спрямо юли 2014 година най-сериозно увеличение се отчита при пътуванията с цел почивка и екскурзия (с 50,1%). Пътуванията със служебна цел намаляват с 9 на сто.
Данните на НСИ обаче показват намаление на посещенията на чужденци в България – с 9% до 1,63 млн. души. Най-значително се свиват посещенията на австрийците (с почти 35%), германците (29%) и гърците (20,4%). От страните извън ЕС чувствително по-малко са гражданите на Русия – 19,2%, което обаче е в съзвучие с очакванията на българските власти.
Над половината – 55,4%, от чужденците пристигат в България на почивка или екскурзия. 38,7% от посещенията у нас са в графата „Други“, в която статистиката отчита посещения при роднини, събития от различен характер, включително и транзитните преминавания през територията на страната.
Руснаците, посетили България през юли, са малко над 135 хил. души. Най-много чужденци у нас обаче са пристигнали от Румъния (213 хил.), следвани от Германия (189 хил.), Турция (176 хил.) и Гърция (104 хил).


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи
МААЕ: Защитният саркофаг на АЕЦ Чернобил е повреден от дрон
Празнуваме Никулден, над 200 000 българи черпят днес
Прекроеният Бюджет 2026 е факт, какво предвижда и какво премахнаха?
Времето днес: Значителни валежи, на места в планините - сняг
преди 10 години " Aко има Рай - то Раят е гръцки и има овалната форма на античен гръцки стадион ... " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Абе всъщност имаше тук там по някое, ама си излизаха сами от водата и се качваха предимно в джипове с българска регистрация . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Аз съм един от пътувалите в Гърция през Юли когато банките бяха затворени. Съществени проблеми нямаше а и не вдях в морето да плуват ***, та.. догодина очаквайте още 24% увеличение отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "което обаче е съзвучие с очакванията на българските власти."Ей това "обаче" не мога да разбера какво иска да каже и пред съзвучие едно "в" ми се чини, че требе да има, инак малко като "Музикална стълбица" ми съзвучава :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар