Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) осъществява внезапна проверка на място в офисите на веригите “Кауфланд” и “Билла” - две от най-големите търговски вериги в страната, съобщават от антимонополния регулатор.
“Действията на КЗК са част от производство за картел. При проверката КЗК има право да изземе всякакви писмени, както и други веществени доказателства, а също така и средства за предаване на информация”, посочват от Комисията в съобщение.
В проверката са включени и други търговски вериги, които антимонополното ведомство не обявява.
Това е поредното разследване на КЗК за картел в големите търговски вериги. Преди няколко години институцията провери шест вериги - "Метро кеш енд Кери", "Билла", "Кауфланд", "Пикадили", "Хит" и "Максима България", която е собственик на "Т-маркет", след сигнал от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) заради картел срещу доставчици.
През 2011 г. същите вериги бяха обвинени в картел, а две години по-късно Комисията пак ги заплаши с нова проверка заради неспазване на поетите ангажименти след предишното разследване. Така се стигна и до промени в Закона за защита на конкуренцията, в който се въведе понятието “значителна пазарна сила” и се регулирага взаимоотношенията между веригите и доставчиците с типови договори.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам
преди 9 години "...КЗК пак подгони търговските вериги за картел..."Ня#КОЙ мой пак си прави *** шегички. отговор Сигнализирай за неуместен коментар