На извънредно заседание на 7 юни министрите на земеделието на 27-те държави членки на Европейския съюз ще обсъдят възможността за компенсации за пострадалите фермери от „зеленчуковия скандал“, свързан със заразата от стомашно-чревна инфекция в Европа, заяви говорител на Европейската комисия, цитиран от РИА „Новости“.
Първоначално се предполагаше, че източник на заболяването са краставици от Испания, но в момента експерти не изключват варианта да са зеленчуци от конкретна ферма в северна Германия. Очаква се точните резултати от лабораторните изследвания да станат ясни утре.
Говорителят на ЕК отбеляза, че заради разпространението на стомашно-чревната инфекция „потреблението на зеленчуци намалява в целия ЕС“.
От болестта вече починаха 22-ма души. По данни на Световната здравна организация вече има регистрирани случаи на заболяване в 10 европейски държави.
Експерти твърдят, че причинител на заболяването е рядък щам на бактерията Escherichia colli, изолиран от тъкани на 7 болни в Германия и двама в Дания. Откритият щам е най-заразният и токсичен сред не особено опасните и дори безвредни щамове на бактерията.


Община Варна отличи бронзовия медалист по щанги Христо Христов
Омбудсманът: Варненци сигнализират за високи цени и за проблеми с ТЕЛК-овете
Мъж е задържан, след като е ударил Ивайло Мирчев при спор за паркиране
Виктор Колая преди SENSHI 31: „Бойните умения са като оръжие, трябва самоконтрол“
Варненецът Иван Иванов отпадна на 1/4-финал в Испания
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 1
Елизабет Економи: Тайван стана основен проблем за Тръмп и Си, част 2
Новините в развитие
Искрен Иванов: САЩ и Китай са партньори, а не стратегически опоненти
Турция повиши прогнозата си за инфлацията заради войната с Иран
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Дилъри на Toyota бият тревога за недостиг на масло
Тези марки и модели крият най-голям риск от повреда
Виктор Колая преди SENSHI 31: Бойните умения са като оръжие, трябва самоконтрол
Огромна рокля от българска дантела твори дизайнера Иван Донев
Един семеен ден на Day Off: Family Time на 16 май
Украински робот взриви сграда, контролирана от руснаците
Вижте къде в София няма да има вода на 18 май, понеделник