Централните банки в еврозоната са направили около 14 млрд. евро от държавни ценни книжа на тежко пострадалите от кризата страни, които бяха принудени да предприемат тежки икономии, за да отговорят на целите за намаляване на дефицита, съобщава FT.
Само Европейската централна банка (ЕЦБ) е спечелила 1,1 млрд. евро от лихви от дълговия си портфейл за 208 млрд. евро, който се състои от държавни облигации на Италия, Гърция, Испания, Португалия и Ирландия. Дълговите ценни книжа са закупени в рамките на вече прекратената програма на институцията, която се проведе в средата на 2010 г. и имаше за цел да успокои пазарите в еврозоната.
Само от гръцките държавни ценни книжа, придобити по линия на първата програма за изкупуване на дълг на затруднени държави, ЕЦБ е реализирала 555 млн. евро, съобщава Ройтрес. Част от тези печалби ще се върнат на Гърция, така че Атина ще получи милиони, освен помощта по линия на спасителните програми, отбелязва информационната агенция.
От централната банка на еврозоната уточняват, че 423 млн. евро от нетната печалба ще бъдат разпределени на националните централни банки.
Въпреки че печалбата на ЕЦБ и банките от еврозоната е сравнително малка на фона на направените икономии, за по-малките и изпаднали в затруднение държави тези суми далеч не са незначителни, отбелязва FT.
Ирландия например този месец успя да направи сложна замяна на дългови инструменти, които използва, за да спаси банковата си система, като така намали годишните си разходи за лихви, които са горе-долу колкото годишните икономии, които страната трябва да прави.
Печалбите от облигациите, които са реализирали централните банки, могат да се съхраняват или да бъдат изпратени обратно към националните правителства, отбелязва изданието. Възможно е също така да бъдат дадени за съхранение в централните банки на стабилни икономики, каквато е Германия.
ЕЦБ и централните банки на страните от еврозоната ще държат държавните ценни книжа до техния матуритет.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Anduril: Откриваме огромен интерес към антидрон системите
Колинс от Фед подкрепя задържането на лихвите за известно време
BlackRock казва, че френските акции са с привлекателна оценка
Куба е изчерпала горивото си, потапяйки страната в мрак и протести
Акциите падат, доходността на облигациите се покачва заради инфлационни заплахи
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Първи парламентарен контрол за кабинета "Радев"
Мотористи на протест днес заради поскъпването на "Гражданска отговорност"
Кейт: Mi chiamo Katerina
Днес слънце, но следобед по сценарий дъжд
преди 13 години Kogato si gi vzemat obratno togava shte e pe4alba, zasega e 4ista zaguba :-) отговор Сигнализирай за неуместен коментар