Европейската централна банка (ЕЦБ) остави без промяна основния си лихвен процент, като президентът на институцията Марио Драги остава оптимист за икономическото възстановяване на еврозоната през тази година, пише Bloomberg.
Основният лихвен процент за рефинансиране е на ниво от 0,5 на сто, след като през изминалия месец стойността бе понижена с 0,25 процентни пункта. 57 от 59-те анкетирани от Bloomberg експерти очакваха запазване на основната лихва, като единствено икономистите от Morgan Stanley & Co. и IHS Global Insight прогнозираха понижение.
"Реториката на Драги е спокойна, което потвърждава, че ЕЦБ е готова да действа и по-нататък, ако е необходимо", казва Марко Вали, главен икономист за еврозоната в UniCredit Global Research в Милано.
Същевременно ЕЦБ понижи леко прогнозата си за растежа в еврозоната през тази година до 0,6% от 0,5% през март, но повиши очаквания ръст за 2014 г. от 1% на 1,1%, предаде РИА Новости.
"Инфлацията през 2013 и 2014 г. се очаква да бъде съответно 1,4% и 1,3%. За тази година инфлационните очаквания бяха понижени, а за следващата - останаха без промяна", каза Драги.
"За страните от еврозоната е жизнено важно да продължат да работят за съкращаване на бюджетните дефицити", призова още президентът на ЕЦБ.
Междувременно Комитетът по паричната политика на Английската централна банка (АЦБ) също запази основния лихвен процент на рекордно ниското ниво от 0,5%, като стойността му не е променяна вече повече от 4 години – от март 2009 г.
Срещата на върха на АЦБ бе последната за гуверньора на банката Мървин Кинг, който ще предаде щафетата на наследника си Марк Карни през юли.
"Вниманието ще се съсредоточи върху това дали признаците за възстановяване на икономиката на страната са истински", коментира Филип Шоу, главен икономист на Investec.
"Разбира се, съществуват ясни положителни сигнали за икономиката на страната, като само тази седмица и трите основни PMI индекса бяха над психологическото ниво от 50 пункта за първи път от април миналата година", добави още той.


Недоволството продължава: Очакват се нови блокади по границата с Гърция
Евакуацията невъзможна! Лошото време държи в капан екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол
Среднощни сметки: МФ публикува новия проектобюджет в полунощ
Сериозен ръст на случаите на варицела във Варна
Община Варна награди най-изявените доброволци за 2025 година
Край на кеша? Как дигитализацията ще промени плащанията в Европа
ChatGPT държи лидерството пред Google Gemini
Европа е изправена пред най-трудния момент в опитите си да избегне разрив със САЩ
Украйна и САЩ с „рамково споразумение“, но преговорите продължават
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Бурното море не позволява евакуация на екипажа на заседналия танкер край Ахтопол
Сашо Андреев и Ивелина Шенкова спечелиха „Златен пояс“ за най-добър спортист за 2025 г.
Инфлуенсър събра $1,7 млн. за 88-годишен касиер
Масирана атака: Руски дронове и ракети поразиха жп възел край Киев
Тома Биков: Протестът помогна парадоксално на ГЕРБ