Рейтинговата компания Standard & Poor`s понижи перспективите на кредитния рейтинг на Хърватия от стабилен на негативен. Така агенцията предупреди за евентуално влошаване на финансовото състояние на най-новия член на eвропейското семейство, предаде Bulgaria On Air.
Все пак S&P потвърди текущата оценка за финансовото състояние на страната на ниво ВВ+/В.
От агенцията посочват, че очакват евентуално влошаване на финансите на Хърватия догодина в следствие на потенциално неизпълнение на заложения ръст на БВП, увеличаване на дефицита и предпазливост сред външните инвеститори.
Според S&P икономическите ползи за Загреб от влизането на страната в ЕС на 1 юли ще бъдат свити от структурни проблеми, политически ограничения за реформите във финансовата сфера и неблагоприятна във финансов план международна среда.
Финансовият министър Славко Линич коментира оценката като "послание към правителството за ускоряване на реформите, подпомагане на процеса за реструктуриране на държавните фирми и превръщането им в привлекателни за инвестиции предприятия".
Лявоцентристкото правителство е в процес на приватизиране на последната държавна банка, на основната застрахователна компания и на товарните си железници в опит да запълни дупката в бюджетния си дефицит.
Също така в близко време на лизинг за срок от 50 г. ще бъдат отдадени 1000 км магистрали, за да бъдат възстановени средствата, изразходвани за тяхното построяване.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
На Острова: Крайната десница разполага с ново оръжие - очарователни млади жени
Деница Малчева е новата Царица Роза на Казанлък