Правителството на британския премиер Борис Джонсън увеличи натиска върху депутатите в опит да даде нов тласък на процеса по излизането на Великобритания от Европейския съюз. Според самия министър-председател в момента страната му е „заложник“ на парламента.
На фона на това, че опозиционната Лейбъристка партия чака решението за отлагане на Brexit на ЕС, а други две политически сили предлагат своя, още по-ранна, дата за предсрочни избори, предложението за вот през декември на правителството изглежда обречено на неуспех, посочва Ройтерс.
„Парламентът не може повече да държи държавата като заложник“, заяви Джонсън късно в събота. „Милиони бизнеси и хора не могат да планират бъдещето си, тази парализа причинява реални щети и страната трябва да продължи напред през 2020 г.“, каза премиерът.
Великобритания трябваше да напусне Европейския съюз в четвъртък, на 31 октомври, но въпреки настояването на Джонсън, че това ще стане, вече малцина вярват на обещанието му.
Според източници от офиса на Борис Джонсън премиерът е готов да направи всичко по силите си, за да осъществи провеждането на избори, които да спомогнат за изпълнението на Brexit, в това число е възможно да обмисли и варианти, предложени от опозиционни партии.
Това може да означава, че правителството обмисля да подкрепи предложението на две други опозиционни партии – Шотландската национална партия и Либералните демократи. Те изпратиха писмо до председателя на Европейския съвет Доналд Туск с молба да бъде отпусната отсрочка за Brexit до 31 януари. Тяхното желание е предсрочни избори да се проведат на 9 декември.
По-рано тази седмица Джонсън призова за провеждането на парламентарни избори на 12 декември, предлагайки на парламента да ратифицира неговата сделка за Brexit до 6 ноември. Това е и първият път, в който премиерът намекна, че няма да успее да спази настоящия краен срок за излизане от блока – 31 октомври.


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Светът изгаря своята мрежа за сигурност от петрол
Джей Ло видимо флиртува с колегата си Брет Голдщайн
Пеканов: Проблемите покрай еврото у нас са от безвремието и безвластието