Датската компания MHI Vestas Offshore Wind AS ще се присъедини към гигантите в индустрията за офшорни вятърни паркове, като планира да построи турбина с размерите на небостъргач, за да се конкурира по-ефективно с други играчи на пазара.
Производителят работи върху вятърната турбина от следващо поколение, като планира да я пусне в експлоатация в рамките на 12 месеца, като е много вероятно това да стане още тази година, заяви Филип Кавафян, изпълнителен директор на MHI Vestas в интервю за Bloomberg.
Масивните турбини се използват при офшорните вятърни паркове, където няма пространствени ограничения и вятърът е по-постоянен. По-големите перки на турбината спомагат за увеличаване на ефективността и количеството електричество, което може да бъде произведено от един обект.
Решението на MHI Vestas е предшествано от плана на лидера на пазара Siemens Gamesa Renewable Energy SA, който обяви по-рано тази година, че ще продаде най-голямата вятърна турбина в света, с диаметър на ротора от 222 метра. Той е с два метра по-голям от предишния рекордьор – съоръжението на General Electric Co.
Въпреки че изпълнителният директор на MHI Vestas не посочва точно колко голяма ще бъде новата турбина на компанията, той заяви, че тя е предназначена да се конкурира в мащаб с най-големите машини на пазара. Турбината ще има значително увеличение на размера на ротора спрямо сегашната най-голяма турбина на компанията и значителен номинален капацитет, който може да бъде увеличен, изтъкна Кавафян.
„Единственото нещо, което мога да ви кажа днес, е, че предизвиква интереса на нашите клиенти“, сподели Кавафян.
Плаващо бъдеще
Плаващите вятърни паркове, които използват плаващи платформи за позициониране на турбините в по-дълбоки води, също влизат в плановете на MHI Vestas.
Компанията предостави три турбини за пилотен проект край бреговете на Португалия, една в процес на изграждане край бреговете на Шотландия и няколко в процес на разработване във Франция.
Кавафян очаква плаващите вятърни паркове да се увеличат до търговски размери между 2025 г. и 2030 г. и да станат значителна част от офшорния вятърен бизнес през следващото десетилетие.


Пламен Абровски: Започва засилване на контрола и изсветляване на цялата верига на доставки на храни
Иван Иванов се класира за четвъртфиналите на турнир в Испания
Община Варна е домакин на национална конференция за промяна на обучението в предучилищна възраст
ПБ: Оптималният срок за ВСС е юли, главен прокурор - през септември
Ограничения за стрелба над села възпрепятстват защитата от градушки
Хуманоидните роботи ще дадат тласък на доминацията на Китай в износа
Siemens Energy: Търсенето на газови турбини за AI центрове е много силно
Coach стана хит сред Gen Z, а Shein и Temu отварят „кутията на Пандора“
Siemens: Има нарастваща инфлация и ще се задържи известно време
Г. Захариев: AI печалбите засенчват войната в Залива
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Времето утре: До обяд слънце, после облачно и дъждове
Съдът пак отказа домашен арест на подсъдимия за катастрофата със Сияна
Мениджър от АЕЦ "Козлодуй" получи инфаркт, транспортираха с въздушна линейка
Министър Абровски обеща: Ще се изсветли цялата верига на доставки ВИДЕО