Манупулация на SOFIX може да се окаже причината за резките движения на SOFIX в последните седмици, показва дискусията в темата Оптимизъм на БФБ в Коментари на Investor.bg.
Вчера например с печалба от 2,3 пъти е бил залог, че SOFIX ще се понижи между 15:25 ч. и 16:55 ч. До 16:53 ч. индексът се повишава и тогава изведнъж се понижава рязко от 392,23 пункта до 380,71 пункта, което се равнява на срив с 2,94%.
Причините за този срив са смешни. Сделка с 1 акция на Булгартабак холдинг и сделка с 1 акция на Корпоративна търговска банка. Първата сваля цената на дружеството до 87,001 лв., където дневното понижение е с 10,31%, а при КТБ сделката е при цена от 83,6 лв., където дневното понижение е с 2,22%.
Коефициентите за SOFIX към 16:55 ч., спрямо 15:25 ч.са били съответно: за нарастване 1,05, без промяна (388,43 пункта) 5 и за спад - 2,3.
Уцелването на стойност от точно 388,43 пункта е трудно, защото в 16:54 ч. са ставали и други сделки. Затова вероятно е решено да се играе на сигурно за залогът „по-малък” с „едва” 2,3 пъти печалба.
Залози върху SOFIX и то за кратки периоди явно има от известно време и може би там е причината за големите движения на Булгартабак холдинг с по 1 акция.
Разбира се единствено разследване на Комисията за финансов надзор може да каже дали има манипулация на SOFIX с цел печалби от сайт за залози. Именно на тези две сделки с по 1 акция на Булгартабак холдинг и КТБ, се дължи спадът на SOFIX с 1,98% вчера.
Следват снимки със залозите в сайта eurobet.bg и движението на SOFIX днес.


От следващата снимка се вижда, че днес има доста успешни залози върху движенията на SOFIX.

Материалът не е препоръка за залози върху SOFIX.


ПСЖ спечели Интерконтиненталната купа
НС прие на второ четене промени в Закона за ДДС
Младежи, участвали в антиправителствените протести, създадоха инициатива "СТОП"
Мъж беше прегазен от три коли на АМ "Тракия"
Желязков: Очевидно е, че отиваме на избори
Проф. Спасов: България има нужда от малки модулни реактори за балансиращи мощности
Прекрояването на доктрината на САЩ за Латинска Америка е ужасна геополитика
Ziemba очаква AI да подкрепи търсенето на газ през 2026
Ziemba: Ситуацията около Венецуела ще се отрази на Русия, Иран
Ziemba: Следим предлагането на петрол и от Гвиана
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Главният дизайнер на Mercedes напуска
Нова технология разпознава пияните шофьори зад волана
Отмяна на забраната на ДВГ – какво означава това за шофьорите?
Ford обяви промени в стратегията и отписа 20 милиарда долара
Какво знаем за руската офанзива в Сиверск, ключов пост в Донбас ВИДЕО
22 млн. евро "зелени" средства в израелски оръжейни компании: войната като устойчива инвестиция
Служители на американски ресторант използваха ChatGPT, за да...инсценират обир
Зодиите, които остават спокойни в кризисни ситуации
Европейският Eurofighter може скоро да лети за Бангладеш


преди 12 години Чакайте малко, нали у нас всеки има право да купува и продава на цени на които реши? Или е забранено да се продава на по-ниски цени, ако продаваш 1 акция? Нали затова имаме борса и пазар, пазара да реши кои са пазарните нива?Ако продажните на ниски цени се водят манипулации, то тогава нека някой да излезе и да каже на какви цени да продаваме за да не се брои за манипулация? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Е това е попадение на инвестора - 100%. Ако е вярно, просто трябва да закриваме тая борса. Простоми падна ченето, и къде се правят тези залози? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години 100 % има замесени хора от ИП. За 2 лв гладията кво ли не прави .ха ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Причините за този срив са смешни. Сделка с 1 акция на Булгартабак холдинг и сделка с 1 акция на Корпоративна търговска банка...."Май индекса ни е по-смешен от всички смешни акции в него отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Наистина ще е интересно дали КФН ще се самосезира. А май е време да се помисли за смяна на методологията за изчисляване на борсовия ни индекс. После се чудим защо няма чужди инвеститори на българската борса. отговор Сигнализирай за неуместен коментар