Руската компания „РосАтомфлот“, част от държавната корпорация „Росатом“, откри сезона на туристическите круизи с ледоразбивачи към Северния полюс, съобщиха от компанията.
Преди дни атомният ледоразбивач „50 години от победата“ е излязъл от пристанище Мурманск на първия за тази година круизен рейс към Арктика. На борда на най-големия в момента ледоразбивач в света има 132 туристи от Азия и Европа.
Рейсът е с продължителност 11 денонощия.
От Мурманск ледоразбивачът поема към архипелаг Земята на Франц-Йосиф. В залива Тихой ще слязат шестима сътрудници на Национален парк „Руска Арктика“. Там вече три години работи един от най-северните пунктове в света за пощенска връзка, откъдето туристите могат да изпращат кореспонденцията си до всеки край на планетата. След залива Тихой ледоразбивачът ще достигне Северния полюс и ще поеме обратен курс към Мурманск.
Тази година компаниите наематели на ледоразбивача „50 години от победата“ са туристическите агенции Quark Expedition, Poseidon и Volento.
„Към днешна дата имаме договор за сътрудничество с компании наематели до края на 2018 г.“, споделя заместник генералният директор по експлоатация на флота Андрей Смирнов. „Ще извършваме по пет рейса на сезон“.
Планира се последният за годината туристически рейс на ледоразбивача „50 години от победата“ да се върне на 13 август.
Ледоразбивачът „50 години от победата“ е с дължина 159 метра и ширина 30 метра. Има водоизместимост 25 840 тона и може да бъде напълно автономен за повече от 6 месеца. Ядрените му реактори са разработени така, че презареждането с гориво да става веднъж на 5 години.
На борда разполага с барове, заведения и ресторанти, както и полярен магазин, от който туристите могат да купят сувенири от приключенския круиз. За 128 пасажери се грижи бордови екип от 140 души.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението