IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Ще спаси ли евтиният петрол световната икономика?

Списъкът с печелившите се води от големите петролни вносители, като Германия, Италия и Япония

08:18 | 09.12.14 г. 27
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Редица развиващи се пазари – от Бразилия до Индия и Южна Африка, се борят от повече от година със спадащите икономики. Това се дължи, наред с други неща, и на забавянето в Китай.

"Китай е голямата тема“, казва Кевин Бук, управляващ директор на консултантската компания Clearview Energy Partners. Той се съмнява, че увеличението на търсенето на петрол през следващата година ще се доближи до прогнозите на Международната агенция по енергетиката (МАЕ). Анализаторите на МАЕ очакват търсенето да възлиза на 1,1 милиона барела на ден.

Бик оправдава скептицизма си с факта, че втората по големина икономика в света ще расте по-бавно от очакваното. „А слабост на едно такова място в общия случай означава слабост на друго място", и всъщност и най-вече в Европа, казва Бук. „Изглежда абсурдно, че „индустриалният двигател“ на развиващите се пазари е някак изключен от потреблението на развитите пазари", добавя той. 

Предишни драстични спадове в цените на суровия петрол се оказаха най-вече странични ефекти от рецесия или сигнализираха предстоящи спадове в икономиката. Твърди се, че серия от контракции в икономиката на САЩ и други двигатели на растежа на световната икономика в началото на 1980 г. повлякоха тежко надолу цените на петрола. Тогава те спаднаха от 116 долара за барел през април 1980 г. на 13-годишно дъно до 25 долара за барел през 1986 г. След това цените се сринаха в началото на азиатската финансова криза от края на 1990 г. и през глобалната финансова криза през 2008 г.

Като цяло икономистите са на мнение, че сегашният спад се дължи отчасти на анемичния растеж в Европа и забавянето на Китай. Но експертите на МАЕ и други специалисти твърдят, че до голяма степен спадът на цените се дължи и на прекомерния добив на петрол.

„Става дума най-вече за предлагането. Навсякъде в Северна Америка се отчитат силни данни за добива, докато същевременно част от доставките се отменя“, казва Карусо от Центъра за стратегически и международни изследвания.

Производители в Съединените щати, Канада и други страни добиват повече петрол, защото са прибягнали до подобрени техники за сондиране. В Саудитска Арабия, Катар и други страни членки на ОПЕК петролните кладенци също не спират да произвеждат, защото тези страни се опитват да смачкат конкурентите си чрез по-ниските цени. От май, особено в Либия, има непланиран нов добив от страна на ОПЕК от близо 700 000 барела суров петрол дневно. Съвременните технологии и по-строги правила, особено в Съединените щати, от своя  страна увеличават ефективността при ползването на горивата.

Водещите вносители на петрол може да си спестят до 500 млрд. долара от внос, ако цените останат ниски още шест до осем месеца, казва Тревър Хаузър, партньор в консултантската компания Rhodium Group и член на  Peterson Institute for International Economics. В тази сума влизат само около 90 млрд. долара, които биха си спестили САЩ.

Швейцарската банка UBS счита, че всеки спад в цените на петрола от 10 долара за барел води до увеличение на световния БВП с около 0,2 процентни пункта. В Китай, Германия, Франция, Индия, Италия, Япония, Южна Корея и някои други страни обаче този дял ще е по-висок, отколкото например в САЩ.

Япония например плаща около 3,6% от своя БВП за своя внос на петрол до юни. Страната може да е един от най-големите печеливши от спада на цената на петрола. Сривът на цените ще редуцира харочовете на страната за суров петрол до почти 1,2% от БВП.

Вижте в галерията кои държави са най-губещи от спадащите цени на петрола!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:57 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 8 rate down comment 2
SSIW
преди 9 години
Нека някой мозък да разкаже какво ще произвеждаме и къде ще го продаваме с този евтин нефт, а не колко много *** ще ни хартисат, за да купуваме китайски партакеши!........За да произвеждаме нещо и за да продължим да съществуваме си треат инвестиции Ф прУизводствУ. Преди години със задачата по осъществяване на тези инвестиции, се занимаваше дРЪжавата и над нацционалната политико-икономическа структура, от която бяхме част (т.е. советский союз даваше ***, ресурси, ноу-хау). От 90-та насам, след разформироването на соц-блока, раотата с инвестицииките Ф производство стана мн епек, заради преформатиране на агентите, които вършеха тази функция : соц-блока изчезна, а държавата възприе либералната икономическа доктрина (поне в частта й, която изключва инвестиции, собственост и развитие на производствена икономическа дейност).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 4
Mavi Goz
преди 9 години
Иначе, естествено, че е прекрасно за икономиката да потребява евтина енергия! Ако е останала икономика, разбира се! Както е писал Nobel, за да има икономика, трябват и други, по-важни неща от енергия, като напр. производство и пазар! Нека някой мозък да разкаже какво ще произвеждаме и къде ще го продаваме с този евтин нефт, а не колко много *** ще ни хартисат, за да купуваме китайски партакеши!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 15 rate down comment 7
Mavi Goz
преди 9 години
И разбира се, чисто съвпадение е, че цените полетяха надолу веднага след въвеждането на секторните санкции на САЩ и ЕС срещу Русия.... Хаха! Нали това се опитват между редовете супер-светилата, цитирани в статията?! Всичко се движи от Негово Величество Пазара и всичко е за благото на хората! Не се съмнявайте!!!! хахахаха!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 21 rate down comment 5
Mavi Goz
преди 9 години
Тази статия е много ценна, между другото! Тя е прекрасна илюстрация на начина, по който работи цялата перфектно смазана машина за управление на света! Първо сработва икономическата нужда, после се задейства политическата структура, после банково-финансовите и борсови структури и едновременно с това - медиите, през които цвета на световната икономическа мисъл обяснява на бройлерите процесите и смисъла на събитията. Бройлерите кудкудякат хорово в екстаз, че са разбрали и дълбоко осмислили случващото се! Даже се опияняват от собствения си интелект и започват да правят прогнози! Хахаха!Колко от прочелите статията се замислиха, че в годините-пик на икономическата криза, когато търсенето се срина и най-големите икономики спряха, цените на нефта удариха тавана? Никой ли не помни, че тогава пак такива колоси като Фишер и Лагард обясняваха на бройлерите, че нефтените компании компенсират рухналото търсене с високите цени???!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 3 rate down comment 8
michaelis
преди 9 години
боли те шпагатa бе важно е кебапчетия с лютеница и блага ракиица да има за новата 2015г. .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 9 rate down comment 7
0pk
преди 9 години
Да се спасява е по-демократично от това да се развива. Затова първо ще я съсипем карайки хората да си налагат разни санкции, ще прекратим свободната търговия, ще наложим тотален военен контрол над целия свят, ще наречем всичко това демокрация и ще въведем количествени улеснения за да я спасяваме :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 5
khao
преди 9 години
че какво й има на световната икономика че да се спасява .... ааа нямало растеж, голямата работа.... еми намалете работноте време, зада включите повече хора в работния процес и пак ще има растеж за известно време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 9 rate down comment 1
dr.5rov
преди 9 години
Ако погледнеш световната история, по същество това е история на икономическите кризи - възход и падение. За една голяма бъдеща война - съгласен съм. Може да бъде унищожителна.Аз като бях в казармата, изучавах начините за използване на тактическо ядрено оръжие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 12 rate down comment 9
nobel
преди 9 години
Винаги е имало кризи е тъпотията на тъпотиите, която някога съм чувал. Точният ден, час, минута и секунда на първата криза са напълно известни. Даже не е било и много отдавна. "Понякога се стига до войни". И понякога, ама наистина само понякога войните са смъртоносни. Бих казал - все по-смъртоносни и това е просто статистика. След следващата голяма война кризи вече няма да има, защото няма да е останал жив човек, който да ги предизвика. Или ти не вярваш, че оръжията са смъртоносни. Когато бях в казармата човечеството разполагаше с оръжия да унищожи 26 ПЪТИ живота на Земята. Оттогава оръжията да не би да са намалели без аз да знам?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 3
dr.5rov
преди 9 години
Чак пък "предсмъртно дихание" и то на "световната икономика" едва ли, но наистина ще е "предсмъртно дихание" на много икономически субекти.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още