Руските петролни и газови компании изживяват най-добрия си период, като едновременно отчитат рекордно производство и най-високи цени в историята в местна валута, съобщава Bloomberg.
Индекс, покриващ индустрията, този месец достигна най-високото си ниво в историята в рубли и отбеляза невиждано равнище от юни 2014 г. в долари. Производителите на руски суров петрол трупат пари в брой, тъй като ралито на деноминираните в долари цени на петрола е допълнително подкрепено от отслабващата рубла. Това помага на индустрията да постигне рекордни приходи и да свие дълговете си.
Но хоризонтът не е безоблачен. Има риск САЩ да затегнат санкциите срещу Русия във връзка с химическата атака във Великобритания тази година и продължаващите обвинения за намеса в изборите в САЩ.
Руски
„Всички инвеститори се питат – ок, руските компании изглеждат привлекателни в момента, но какво ще стане в идните шест или 12 месеца?“, казва Александър Димитров, ръководител на Emerging Europe EQ Funds в Erste Sparinvest Kap Mbh. „Всички очакват ноември, когато имаме междинни избори в Конгреса на САЩ, и новите санкции срещу Русия“, допълва той.
Споразумение между Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и партньорите ѝ през юни за смекчаване на ограниченията върху добива позволиха на руските петролни компании да се върнат към растеж на производството. Те го правят толкова активно, че индустрията е постигнала нов следсъветски рекорд този месец.
Руските производители са привлекателна дългосрочна инвестиция, защото имат едни от най-ниските разходи за добив в глобален план, съсредоточени са върху дългосрочни местни проекти и предлагат все по-висока дивидентна доходност, казва Екатерина Илиученко от Union Investment Privatfonds GmbH във Франкфурт. Но книжата им остават подценени в сравнение със западните петролни компании заради риска от санкции.
Руски
В края на ноември Белият дом трябва да реши дали да наложи нови ограничения от подготвен от конгресмените списък, който включва забрана за износ на почти всички стоки и технологии към страната. Въпреки че подробностите около плана са неясни, инвеститорите се опасяват, че нови наказателни мерки може да навредят сериозно на енергийния сектор в Русия в сравнение с предишните санкции.
„Има толкова много различни сценарии, които може да се случат“, казва Марк Шларбаум, управляващ партньор в компанията Krane Fund Advisers LLC. „Дори книжата да са евтини, нещата са наистина непредвидими, хората не могат да си представят какво ще се случи, защото това е голяма неизвестна“, допълва той.
До този момент глобалният петролен пазар подкрепя големите руски играчи на фона на засилването на притесненията от дефицит на доставките и бичи прогнозите за цената на суровия петрол. Инвеститорите в руски ценни книжа обаче остават предпазливи.
„Докато не разберем какво точно ще се случи от гледна точка на новите санкции, рискът от спад се запазва“, казва Димитров.


Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
преди 7 години Индексът на компаниите за септември бил достигнал най-високото си ниво в РУБЛИ.А ако индексът им пък беше във Венецуелски боливари или Севернокорейският вонове напрао щеше да е рекордьор в цялата история на галактиката.Умните руски компании се преорентирали към работа с евро. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Помня тук едни *** кат обясняваха как е го на Газпром е фалирал заради санкциите и спада на цените .да,да ама НЕ ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години А защо не го направиш сега? Защото предполагаш, че компанията е близо до върха. И може да не е веднага, но в перспектива предстоят спадове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Няма лошо. Следващия път. отговор Сигнализирай за неуместен коментар