Цените на петрола се понижават в петък, тъй като търговците изразяват притесненията си дали САЩ и Мексико ще вземат участие във евентуалната нова сделка за съкращаване на добива, която е в процес на договаряне между представителите на страните от ОПЕК+.
Международният бенчмарк Брент поевтинява с 0,81 долара, или 2,47%, до ниво от 32,03 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американския лек суров петрол WTI се разменят за 23,19 долара за барел, което е понижение от 1,90 долара, или 7,57%.
ОПЕК, Русия и други техни съюзници очертаха плановете си в четвъртък да намалят добива на петрол с повече от една пета и заявиха, че очакват САЩ и други производители да се присъединят към усилията за подкрепа на цените, засегнати от коронавирусната криза.
Но групата, известна като ОПЕК +, заяви, че окончателното споразумение зависи и от съгласието на Мексико, след като страната се противопостави на исканото от нея количество съкращения.
Планираните ограничения на производството на ОПЕК+ възлизат на 10 милиона барела на ден или 10% от световните доставки, като други 5 милиона барела на ден се очаква бъдат направени от други държави с цел подпомагане на пазара на фона на спадащото търсене.
Глобалното търсене на суровината се понижи с около 30 милиона барела на ден, или 30% от световните доставки, тъй като блокадите и другите мерки за борба с вируса водят до намаляване на използването на превозни средства и ограничаване на икономическата активност.
Безпрецедентните съкращения от 15 милиона барела на ден все още няма да бъдат достатъчни, за да спрат бързото запълване на световните резерви. А въпреки че не е изразил готовност да предложи подкрепа, президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши Саудитска Арабия със санкции, ако проблема със свръхпредлагането не бъде решен.
Представителите на Организацията на страните износители на петрол и Русия заявиха, че мащабът на кризата изисква участието на всички производители.
„Очакваме други производители извън клуба на ОПЕК + да се присъединят към мерките, което може да се случи утре по време на срещата на Г-20“, заяви пред Ройтерс ръководителят на суверенния фонд за богатство на Русия Кирил Дмитриев.
Преговорите в рамките на ОПЕК + ще бъдат последвани от виртуална конференция между министрите на енергетиката на държавите от групата на 20-те най-големи икономики (Г-20), домакин, на която ще бъде на Саудитска Арабия.
От своя страна цената на златото бележи ръст от 3,34% до ниво от 1740,60 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:18 ч.


EС ще ограничава скоростта по пътищата със сателити от Космоса
Богата културна програма през лятото в библиотеката в Нови пазар
Как да се справим с летните жеги в автомобила?
Вицепремиер събра 273 предложения за административни мерки в полза на индустрията и на хората
Апелативният съдия Магдалена Недева приключи професионалния си път
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
Япония похарчи милиарди, за да подкрепи йената. Защо това не дава резултат?
Google изостава в AI надпреварата поради вътрешна бюрокрация
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Майли Сайръс сe сдоби със своя кукла Барби
Еволюцията в стила на рожденичката Марго Роби в снимки
Как да намалите подуването и тежестта в краката през лятото
7 модерни цвята маникюр – от нежно лилаво до огненочервено
Според зодията: 3 грешки, които все повтаряте тази година