IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Няма бързо решение за енергийните проблеми на Европа

ЕС вероятно ще трябва да се ангажира с дългосрочни договори за покупка на втечнен газ, защото няма да издържи на високите спот цени

17:00 | 02.04.22 г. 33
<p>
	<em>Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg</em></p>

Снимка: Chris Ratcliffe/Bloomberg

Към началото на тази година европейската политика за ценообразуване на вноса на газ се формулираше съгласно пазар на купувачите, който доминираше след срива на цените през 2008 г. Тези условия вече не важат.

Европа трябва бързо да сключи договори за закупуване на природен газ от международни доставчици извън Русия, ако иска да намали енергийната си зависимост от Москва, пише FT.

Съвместното комюнике между ЕС и САЩ от миналата седмица за насърчаване на износа на втечнен природен газ от САЩ за Европа е полезно, но не е достатъчно. Насочването или пренасочването на спот пазарни товари от САЩ към Европа е относително лесно. Краткосрочно решение е и по-лесното съгласуване с европейските ангажименти за климата за дългосрочни нетни нулеви въглеродни емисии.

Износът на американски товари с втечнен природен газ от години е по-претеглен към спот пазара, отколкото производството от доставчици като Катар, който, поне в миналото, беше по-настоятелен неговият LNG да бъде договорен за конкретни дестинации.

Освен това през последните месеци се предлага повече втечнен природен газ на спот пазар от нигерийски съоръжения, може би защото местните купувачи в страната изискват по-малко газ.

Сега обаче европейските промишлени и битови потребители на газ може ефективно да бъдат принудени да се заключат с дългосрочни доставки на втечнен природен газ. В момента това изглежда по-евтино от приемането на днешните абсурдно високи спот пазарни цени. След няколко години или месеци дългосрочните договори могат да означават приемане на премиум цена за относителна сигурност.

Следователно компромисите с доставките на газ в Европа изискват не само потенциално скъпи тежести за потребителите и индустриите, но и получаване на политически ангажименти от американските регулатори и законодатели.

Например едва на 18 февруари Федералната комисия за енергийно регулиране на САЩ издаде широки нови политически насоки за проекти за природен газ, включително терминалите за втечнен природен газ и газопроводите, необходими за нов износ за Европа.

Новите насоки включват нов тест за газови проекти, свързан с климата, както и по-голямо уважение към собствениците на земя и групите за екологична справедливост.

На практика в момента има пауза в регулаторните ограничения за износа на газ. Като се има предвид обаче, че партийните и климатичните активисти ще оказват непрекъснат натиск преди междинните избори през 2022 г. и общите избори през 2024 г., това може и да не действа дълго.

Така че, докато подкрепата на администрацията и регулаторите за Европа срещу руското влияние сега е силна, процесите на одобрение на износа на LNG са дълги. Европа няма цяла вечност да осребрява политическия си капитал.

Спонсорите на подобни проекти и техните финансисти също са наясно, че капацитетът за внос на втечнен природен газ в Европа е почти изчерпан. Сега Германия и Франция предлагат да сключат договори за плаващи инсталации за регазификация, които да бъдат акостирани в близост до съществуващи газопроводи. Испания има необвързан капацитет за внос, но ограничена свързаност с Франция и останалата част от Европа.

В момента се водят дискусии между Франция и Испания за съживяване на проекта за газопровод MidCat за свързване на газовите системи на страните, който беше изоставен през 2019 г. Рестартиране му обаче ще бъде изправено пред икономически, екологични и обществени възражения.

Новото предприятие за втечнен природен газ Venture Global Calcasieu Pass започна да се доставя в Европа на 1 март. Проектът Calcasieu Pass използва модулен дизайн на инсталация за втечняване на LNG от завода на Baker Hughes в Авенца, Италия, и може постепенно да се разшири през следващите месеци и години.

Venture Global търси одобрение за проект Calcasieu 2 до следващия февруари и вече има капацитет на тръбопровода за захранване на своя газ.

Още модули са сключени от Venture Global за друго съоръжение, Plaquemines LNG, близо до Ню Орлиънс. Те ще започнат постепенно в рамките на 30 месеца от април 2025 г. Съоръжението за износ на втечнен природен газ Sabine Pass на Cheniere Energy, също в Луизиана, в момента се разширява.

Операторите на заводи за втечняване на втечнен природен газ харесват тарифите, които сега са налични на спот енергиен пазар. Европа обаче не може да запази конкурентната си позиция, докато плаща тези високи спот цени. Континентът може да си подсигури капацитета за втечнен газ с дългосрочни договори, дори ако това противоречи на десетилетна политическа цел.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:20 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

22
rate up comment 4 rate down comment 5
дядя Вова
преди 2 години
"Шерифът не се интересува от проблемите на индианците в Източна Европа. Те ще бъдат жертвани, за да се опитат САЩ да запазят господството си над Западна Европа."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 5 rate down comment 6
Petar2015
преди 2 години
Тези санкции ще струват милиарди на ЕС. И каква е ползата до сега?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 4 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
Не е твоя работа нито как се бия, нито как работя, нито личният ми живот. Да- всички руснаци твърдите само едно- важно е правото на силата, а не силата на правото. Как мислиш- ако както си стоиш пред един противник, след 2-3 движения просто се сринеш, защото не схващаш какво точно ти е направил, има ли значение, че си 100 кила с мокри га00щи и че се изкараваш голяма бабаит, а;0 Въпросът е в друго- в манталитетът ти,че ''устата'' жена се оправяла само с у-дар...С този манталитет има доооста да патиш, и то - от много по-млади и по- красиви от мен жени;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 4 rate down comment 6
дядя Вова
преди 2 години
В един бой печели първо духът. Ако така се биеш, както и пишеш - умряла работа. Ето как се бие: раз-два и приключваме темата: "Шерифът не се интересува от проблемите на индианците в Източна Европа. Те ще бъдат жертвани, за да се опитат САЩ да запазят господството си над Западна Европа."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 5
юрист
преди 2 години
Не се притеснявай толкова за мен- не съм дебела, и мога да въртя не само маваши гери, а и фак сао...Ти да не си въобрази, че съм руска дебела тьотка и затова не ти отговарям на въображаемите ти обиди за телосложението ми- ахахахаах;D Не забравяй и нещо друго- имам и висше медицинско образование, бивш лекар без специалност съм, та доста често пациентите като теб ги виждам само като скелети, върху които има насложени мускули и сухожилие;0 Виждам обаче и слабите места в човешкото тяло и ако поискам, с две движения ще си аут, смешен руски тро000ле;0 Толкова по въпроса за ''дебелината'' ми;D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 4 rate down comment 7
дядя Вова
преди 2 години
Не се заседявай много на компа, ще надебелее з-ка и няма да мож въртя маваши-то..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 4 rate down comment 5
ing5rov
преди 2 години
...и гладна ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
Започна се: Първа страна от ЕС се отказа напълно от руския газ СНИМКИНовината бе съобщена от министъра на енергетиката на Литва Дайниус Крейвис Литва стана първата държава в ЕС, която като реакция на войната в Украйна се отказа напълно от вноса на руски газ. Новината бе съобщена от министъра на енергетиката Дайниус Крейвис."Това е резултат от нашата дългосрочна политика в областта на енергетиката и съвременните инфраструктурни решения", заяви той. И дори обяви нещо като ден на независимостта.Руският газ е заменен от втечнен, който се доставя в града Клайпеда от кораб - терминал, носещ името "Независимост".До миналата година Русия доставяше 38% от газа в Литва, а сега ще влиза само американски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 3 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
НК изм. ДВ. бр.84 от 8 Октомври 2021г.Раздел II. Престъпления против законите и обичаите за водене на войнаЧл. 410. Който в нарушение на правилата на международното право за водене на война:а) извърши или заповяда да се извършат спрямо ранени, болни, корабокрушенци или санитарен персонал убийство, изтезания или нечовешко третиране, включително биологически експерименти, причини или заповяда да се причинят на такива лица тежки страдания, осакатявания или друго увреждане на здравето;б) извърши или заповяда да се извършат значителни разрушения или присвоявания на санитарни материали или инсталации,(изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) се наказва с лишаване от свобода от пет до двадесет години или с доживотен затвор без замяна.Чл. 412. Който в нарушение на правилата на международното право за водене на война:а) извърши или заповяда да се извършат спрямо гражданското население убийства, изтезания, нечовешко третиране, включително биологически експерименти, причини или заповяда да се причинят тежки страдания, осакатявания или други сериозни увреждания на здравето;б) вземе или заповяда да се вземат заложници;в) извърши или заповяда да се извършат незаконни депортирания, преследвания или задържания;г) принуди гражданско лице да служи във въоръжените сили на неприятелска държава;д) лиши гражданско лице от правото му да бъде съдено от редовен съд и по редовна процедура;е) незаконно или произволно извърши или заповяда да се извършат разрушения или присвоявания на имущества в големи размери,(изм. - ДВ, бр. 153 от 1998 г.) се наказва с лишаване от свобода от пет до двадесет години или с доживотен затвор без замяна."Уголовный кодекс Российской Федерации" от 13.06.1996 N 63-ФЗ (ред. от 25.03.2022)УК РФ Статья 356. Применение запрещенных средств и методов ведения войны 1. Жестокое обращение с военнопленными или гражданским населением, депортация гражданского населения, разграбление национального имущества на оккупированной территории, применение в вооруженном конфликте средств и методов, запрещенных международным договором Российской Федерации, -наказываются лишением свободы на срок до двадцати лет.2. Применение оружия массового поражения, запрещенного международным договором Российской Федерации, -наказывается лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет.УК РФ Статья 353. Планирование, подготовка, развязывание или ведение агрессивной войны 1. Планирование, подготовка или развязывание агрессивной войны - наказываются лишением свободы на срок от семи до пятнадцати лет.2. Ведение агрессивной войны - наказывается лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет.http://...consultant.ru/document/cons_doc_LAW_10699/Проста съм била, а- проблемът ти, руски тро000ле е, че не съм проста, а знам доста неща и това те изкарва извън нерви, защото пречи адски на руската ти пропаганда;0
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 5 rate down comment 3
юрист
преди 2 години
Отвратителна или не- фактът си е факт- военните престъпления имат ясни изпълнителни деяния, които се учат в дисциплината ''Наказателно право- обща и особена част'' в юф на всички наши вуз-ове. В нашия НК също са предвидени наказания за извършване на военни престъпления, те са тежки престъпления и наказуемостта им стига до доживотен затвор. Водят се престъпления срещу мира и човечеството и за тях няма давност...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още