Загубата на Polestar Automotive Holding намалява през първото тримесечие, след като производителят на електрически превозни средства отчете ръст на продажбите на своите нови модели и успя да ограничи разходите, съобщава Bloomberg.
Нетната загуба на Polestar се свива до 190 млн. долара спрямо 276 млн. долара, отчетени година по-рано. Базираната в Швеция компания успя да продаде повече модели с по-висок марж.
Приходите са се увеличили с 84%, изтъква още концернът.
След като пое поста на главен изпълнителен директор миналата година, Михаел Лошелер ускори прехода на компанията към по-традиционен модел на продажби и започна да намалява присъствието си на силно конкурентния китайски пазар. Polestar навлиза във Франция това лято и очаква да увеличи търговските площи в Европа и Северна Америка със 75% до следващата година.
Резултатите за първото тримесечие са предхождани от една трудна 2024 г., белязана от разочароващо приемане на моделите Polestar 3 и 4, което принуди компанията да отложи целта си за рентабилност.
Polestar, част от китайската Geely Group на милиардера Ли Шуфу, изгубли по-голямата част от стойността си, откакто се отдели от Volvo Car AB през 2022 г., и продължава да работи в тясно сътрудничество с компанията майка за осигуряване на ново капиталово и дългово финансиране.
Подобно на други производители на автомобили като Stellantis NV и Mercedes-Benz Group AG, Polestar наскоро оттегли финансовите си прогнози за 2025 г. поради несигурността, свързана с митата и регулациите, засягащи индустрията.
През април компанията обяви, че ограничава присъствието си в Китай, свивайки мрежата си от търговски обекти в страната, като същевременно излиза от съвместно предприятие за продажби и маркетинг. Лохшелер тогава изтъкна, че шведският автомобилен производител е решил да заложи на различен план за най-големия автомобилен пазар в света.
Въпреки че Китай е най-големият пазар на електромобили в света, Polestar е продала само около 3120 леки коли там в рамките на миналата година, показват данни на Китайския център за автомобилни технологии и изследвания. В световен мащаб продажбите на компанията достигат около 44 850 превозни средства.