Продажбите на електрически и хибридни автомобили са се увеличили с 24% в световен мащаб през май в сравнение със същия месец на миналата година, сочат данни на компанията за пазарни проучвания Rho Motion, цитирани от Ройтерс. Силните продажби в Китай са компенсирали по-бавния растеж в Северна Америка.
Продажбите на електромобили в Китай надхвърлиха 1 милион единици за един месец за първи път тази година благодарение на силното вътрешно търсене и целенасочените усилия за износ на китайските производители, по-специално на BYD, които навлизат в развиващите се пазари.
Износът на BYD за Мексико и Югоизточна Азия, както и за Узбекистан, значително е увеличил продажбите в тези региони, казва Чарлз Лестър, мениджър по данните на Rho Motion.
Стимулите за автопарковете в Германия и стабилният растеж в Южна Европа помогнаха за развитието на европейския пазар, докато изтичането на канадските субсидии намали търсенето в Северна Америка, добави той.
Световните производители на автомобили са изправени пред 25-процентни мита за внос в Съединените щати - втория по големина автомобилен пазар в света, което накара много от тях да оттеглят прогнозите си за 2025 г.
В Европа се очаква новите стимули за купувачите на коли за организации със собствени автопаркове в Германия да подкрепят продажбите на електрически автомобили през втората половина на годината.
Позицията на американския президент Доналд Тръмп по отношение на стандартите за емисии и несигурността около митата ограничават растежа на продажбите на електромобили в Северна Америка.
В САЩ данъчните облекчения за електромобили все още са валидни, но ще започнат да отпадат от 2026 г., което допринася за колебанията на купувачите.
Световните продажби на електрически превозни средства с батерии и плъгин хибриди са се увеличили до 1,6 млн. единици през май, сочат данните на Rho Motion.
Продажбите в Китай са нараснали с над 24% спрямо същия месец на миналата година до 1,02 млн. автомобила.
Европа отбелязва увеличение от 36,2% до 0,33 млн. единици, докато продажбите в Северна Америка са се увеличили само със 7,5% до 0,16 млн. единици.
Продажбите в останалата част на света са нараснали с 38% до 0,15 млн. автомобила.


Рекорден брой деца се включиха в коледните турнири във Варна
Само за два месеца - 65 магазина са завишили цените необосновано преди еврото
Турски F-16 свалиха дрон "извън контрол" над Черно море
24% повече приходи са регистрирали хотели във Варна в сравнение с миналата година
Устойчив ръст на заболеваемостта от грип във Варна, най-засегнати са децата
Хедър Конли: Има реален напредък в преговорите в Берлин
Венецуелският петрол, съхраняван в морето, защитава Китай при натиска на САЩ
Тръмп: Краят на войната е по-близо от всякога
Готови ли са САЩ за още натиск над Русия
САЩ предложиха на Украйна гаранции в стил Член 5
Renault слага край на най-малко известната си марка
Електрическият кросоувър на Bentley ще повтаря Porsche Cayenne
Полицаи получиха "умни" очила за борба с нарушители
ID. Polo - избор от 4 двигателя и цена под 25 000 евро
Audi възражда легенда от 90-те години
Сачева, ГЕРБ-СДС: Решени сме да влезем в еврозоната с приет бюджет
В Полша задържаха студент, планирал атака на коледен базар
Милиардер дари 99 999 долара на героя от плажа Ахмед
Блъснатото в София 15-годишно дете е оперирано и е в стабилно състояние