Volvo Cars подписа меморандум за разбирателство с китайската компания Geely Auto, като споразумението ѝ позволява да стане ексклузивен вносител и дистрибутор на електрически превозни средства на марката Lynk & Co за Европа, съобщава Ройтерс.
След като миналата година Volvo привлече обратно главния изпълнителен директор Хакан Самюелсон - доверен човек на собственика на Geely, Ли Шуфу, който управляваше шведския концерн повече от десетилетие - компанията засили сътрудничеството си с марки, доставчици и технологии, които се контролират от Geely Holding.
Сред тях е и Lynk & Co, основана през 2016 г. в Швеция. Това е премиум марка, която продава и отдава под наем автомобили на няколко европейски пазара и е разширила дейността си отвъд плъгин хибридния SUV 01.
„Volvo Cars възнамерява да използва търговците на дребно на Volvo за продажбата на автомобили Lynk & Co и да използва своята система за продажби и сервизно обслужване на съответните пазари“, посочва шведската компания.
Три модела на Lynk & Co, 01, 02 и 08, ще бъдат продавани чрез Volvo съгласно настоящата сделка, заяви говорител на Geely Auto. Според него гамата може да се промени в зависимост от окончателното споразумение или бизнес обстоятелствата.
Всички коли са произведени в Китай, като 02 е изцяло електрическо превозно средство, което означава, че моделът ще бъде обект на европейските мита, добавя говорителят. Другите два модела са хибриди.
Новото партньорство ще позволи на двете марки да достигнат до по-широка аудитория, тъй като са насочени към различни клиенти и сегменти без допълнителни инвестиции в продукти.
„Чрез използването на развитата дилърска мрежа на Volvo Cars, Lynk & Co Europe ще постигне по-бързо разширение, както и способност да поддържа по-големи обеми“, заяви китайската марка.
През януари Geely Holding заяви, че си е поставила за цел да се нареди сред петте най-големи автомобилни производителя в света с глобални продажби от над 6,5 млн. превозни средства до 2030 г., а миналата седмица обяви планове да удвои до следващата година броя на автомобилните проекти, които управлява в своя европейски технологичен център.
До 2024 г. Volvo планираше да електрифицира цялата си продуктова гама до края на десетилетието, но продължи да въвежда хибриди, тъй като търсенето на изцяло електрически превозни средства се забави.
Geely Holding разполага с широко портфолио от автомобилни марки, което включва още Zeekr, Lotus и Polestar. През последните две години компанията пренасочи фокуса си от придобивания към намаляване на разходите и по-тясна интеграция, консолидирайки марки като Lynk & Co и Zeekr под шапката на Geely Auto.


САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
Времето на Иран изтича, предупреди Тръмп, но няма изглед за споразумение
Блокадата на Ормузкия проток удря доставките на ключови суровини за чипове
Д. Безлов: Човешкият контрол върху AI скоро няма да изчезне
Акциите на азиатските компании за роботи са новата AI мода
А дали няма балон при корпоративните маржове в САЩ?
Как Tiptronic промени представата за управление на автоматика
Америка иска забрана на китайските коли, докато нейните се движат с китайски части
Четири коли, които изпревариха времето си
Как да се справите с чукането на клапаните
Suzuki Vitara навъртя 700 000 км за 9 години без повреди
Иван Шишков: Потопът на „Хемус“ е резултат от изключително лошо техническо решение
На електронни табла на градския транспорт в София се изписва името на песента, с която Дара спечели "Евровизия“
Тръмп заяви, че за Иран "часовникът тиктака"
Столичната община организира музикално парти на открито за победата на Дара в "Евровизия"
Задълбочаване на енергийното сътрудничество между България и Азербайджан обсъдиха Йотова с Алиев