IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Пореден германски доставчик на авточасти обяви фалит

Неназован инвеститор ще поеме две от трите съоръжения на Plastic Manufacturing, като последното ще бъде закрито

11:42 | 20.04.26 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Германски доставчик на автомобилни части обяви фалит на фона на значителни финансови затруднения. Plastic Manufacturing ще съкрати и 375 работни места в започналото преструктуриране, съобщава германското издание T-Online.

Неназован инвеститор ще поеме две от трите съоръжения на компанията. Заводите в Лайнбург-Диперсдорф, Бавария, и Люденшайд, Северен Рейн-Вестфалия, ще бъдат запазени, докато фабриката в Оберлунгвиц, Саксония, ще бъде затворена.

Това решение е свързано със значителни загуби на работни места. Най-малко 375 от приблизително 730 служители ще загубят работата си. Заводът в Диперсдорф е особено силно засегнат, като около 300 позиции ще бъдат съкратени. В Люденшайд по-голямата част от приблизително 120 работни места ще бъдат запазени.

В интервю за вестник Bild, синдикът по несъстоятелност Фолкер Бьом обясни, че придобиването от инвеститора създава „жизнеспособно бъдеще, поне за част от групата“. Той оправда съкращенията, наред с други мерки, с намаляващите продажби и структурните промени в автомобилната индустрия и доставчиците.

Бьом вече е постигнал споразумение с работническия съвет на завода в Лайнбург-Диперсдорф относно съгласуване на интересите и социалния план. Ще бъде създадена трансферна компания, в която засегнатите от съкращенията служители ще продължат да работят до шест месеца и ще могат да участват в обучителни програми.

Фалитът на Plastic Manufacturing е поредният знак за задълбочаващите се проблеми на германската автомобилна индустрия. Миналата година фалити обявиха редица други компании от сектора. През септември базираната в Дюрен Neapco изпадна в несъстоятелност, а преди нея фалит обяви Werkzeugbau Laichingen, която е позиционирана в Щутгарт.

През февруари Bosch, най-големият доставчик на авточасти в света по продажби, обяви, че ще прекрати производството в завода си във Вайблинген, Германия, където работят около 560 души, най-късно до 2028 г. Компанията обяви, че между работническия съвет и ръководството е постигнат социален план и споразумение за обезщетение на засегнатите служители. Закриването на засегнатото подразделение беше обявено миналия септември.

Около 220 работни места ще бъдат пренасочени към други заводи на Bosch в Германия. Съкращението на персонала ще бъде осъществено по социално отговорен начин, изтъква групата. Пакетът от мерки включва и предложения за частично и ранно пенсиониране, както и доброволни обезщетения, добавят от Bosch.

Миналата година компанията обяви съкращаването на хиляди работни места, като бизнесът с автомобилни компоненти е в центъра на мерките.

През октомври ZF Friedrichshafen обяви, че ще съкрати около една четвърт от работната сила в звеното за технологии за електрифицирани задвижвания до 2030 г. съгласно споразумение за преструктуриране, постигнато с работническия съвет и синдиката IG Metall. Решението е част от по-широк план, обявен от германския доставчик на автомобилни компоненти, за съкращаване на до 14 хил. работни места в Германия, тъй като автомобилната индустрия се сблъсква със слабото търсене на електрически превозни средства и глобалното търговско напрежение.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:42 | 20.04.26 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Новини виж още

Коментари

Финанси виж още